Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

“Filozofia” biznesu-poradnik najemcy c.d.

Galerie handlowe ...

Galerie handlowe rządzą się swoimi prawami. Otóż warto wiedzieć podejmując jakiekolwiek rozmowy o wynajęciu lokalu na jakiej zasadzie „to działa”.

Otóż, aby powstała galeria (znajomi nazywają takie miejsca „galerami”, ale osobiście, aż tak daleko bym nie sięgał historycznie do warunków pracy i współpracy) inwestor musi pozyskać tzw. „kotwice”. To wielkie uznane marki. Zajmują największą powierzchnię za najniższą stawkę. Może to być Castorama, Media Markt, Tesco, Auchan, Carrefour- duże, potężne firmy.

Dla nich jest przeznaczone na terenie galerii ok.30% powierzchni.

Kolejne 60% to tzw. „sieciówki”- też uznane firmy na rynku, które z reguły są w większości galerii w Polsce. W ich przypadku opłata czynszowa jest „uśredniona”.

Ostatnie 10% to Ci nazwijmy ich umownie „lokalni” przedsiębiorcy. Ci ostatni pracują na tych większych. Czyli czynsze oscylują powiedzmy od 35 euro za m2 do nawet 60-70 euro za m2. Do tego doliczmy w przeliczeniu na złotówki kilka tysięcy opłaty tzw. „eksploatacyjnej” plus szereg „drobnych” takich jak zużycie ciepła czy chłodu.

 

Do tych ostatnich można zaliczyć też franczyzobiorców. Ładny szyld, uznana marka, ale jeden właściciel, a nie „ogniwo” w sieci. Jeżeli ten „lokalny” przedsiębiorca nie ma mocnej „drugiej nogi” biznesowej to praktycznie jest na prostej drodze do utraty dorobku swojego życia. W krótkim czasie.

Najczęściej są to jednoosobowe działalności gospodarcze. Co się dzieje w takim przypadku? Komornik niemal z „automatu” zajmuje mieszkanie, dom, samochody. Wszystko. Mam na to przykłady. Na jednym boksie można “zarobić” od kilkuset tysięcy do paru milionów złotych. Tzn. na byłym „właścicielu” tego boksu. Przypomina to „mechanizm”- sprawnie działający. Swoistą przemyślaną „filozofię”, a nawet strategię.

Po pierwsze “wchodząc” do galerii bezwzględnie sugeruję przeprowadzenie rozdzielności majątkowej przed podpisaniem umowy.

Po drugie dla własnego “bezpieczeństwa” należy założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wprawdzie w Polsce nie ma „widełek” wg których należy ogłosić upadłość i jest to arbitralna decyzja sądu, ale warto wiedzieć, że sp. z. o.o. nie chroni naszych interesów.

W tym sensie, że prawnicy wierzyciela tak, czy inaczej sięgają po majątek prezesa spółki, bo to on jest „winny” tego, że spółka upadła. To on jest „winny”, bo podpisał umowę, to on jest „winny”… bo przecież się nie zna, nie dał rady-włącza się „galeryjna” mantra.

 

 jak przydzielane są lokale w galeriach handlowych, mały przedsiębiorca a galeria handlowa

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *