Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Ustalanie stawek-poradnik najemcy

Być może dla ...

Być może dla specjalistów z branży to co dziś opiszę jest oczywiste, ale dla przyszłych najemców-nie koniecznie.

Otóż, galeria handlowa stara się pozyskiwać prestiżowych najemców-to oczywiste. Nie wszystkie jednak mają wystarczającą dla właścicieli poważnych marek siłę argumentacji. W takim przypadku niezawodnym argumentem są pieniądze.

Czyli, to właściciel galerii płaci tej marce za to, że ta otworzy sklep. W znanym mi przypadku właściciel marki otrzymał dwa miliony złotych za to, że otworzył punkt. Mało tego. Właściciel galerii na koszt własny wyposażył lokal wg wskazań przyszłego najemcy. To swoista kategoryzacja klienta, profilowanie.  Poważni gracze na tym rynku przychodzą do galerii „ze swoją książką” tzn. umową.

Co zawiera taka umowa? Żadnych kar, żadnych czynszów, żadnych konsekwencji wyjścia, czynsz ustala się od wysokości obrotów. Nie ma Klientów w galerii – nie ma pieniędzy. Są Klienci, są obroty, są płacone czynsze. I na takie warunki galerie się godzą.

W przypadku małego najemcy … nie ma tematu. Podpisałeś umowę, płać. Ukredytuj się. A jeśli nie, to  wchodzi komornik i dalsze konsekwencje są już tylko kwestią czasu.

Wniosek:  przed podpisaniem umowy nie dajmy się zwieść zapewnieniom, że to są standardowe umowy, które każdy najemca podpisuje. Poprośmy o przedstawienie tych umów skoro tak jest. Oczywiście nie zobaczymy tych umów, bo tajemnica, bo indywidualne ustalenia itp. Sugeruję postawienie sprawy w jasny sposób.

Najkorzystniejszym wariantem jest ustalenie stawki od wysokości obrotów. Pozwala to zarobić minimum  na wynagrodzenia pracowników i daje szansę na uzyskanie dochodu.

różne rodzaje umów w galeriach handlowych, warunki finansowe, negocjacje, Poznań

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *