Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Zombie centra-poradnik najemcy

Zapowiadałem ...

Zapowiadałem tłumaczenia z zagranicznej prasy. Oto pierwszy z przetłumaczonych tekstów. Daje do myślenia. 


“Stany Zjednoczone, Chiny i Wschodnia Europa nie są jedynymi obszarami z pustymi centrami handlowymi  – można je również znaleźć w Zachodniej Europie. Oto jest podsumowanie najważniejszych przypadków przeprowadzone przez  RegioData Research .

Kraj, w którym zaprojektowano pierwszą galerię handlową , jest również krajem z największą ilością opustoszałych własności tego rodzaju. A to nie zaczęło się wraz z ostatnim kryzysem w latach 2008/2009 –  centra handlowe były również opuszczane wcześniej, a niektóre stały puste przez całe dekady. Najsławniejsze galerie zombie, albo wymarłe galerie, jak je zwą w USA można znaleźć tutaj : Domy towarowe , których już nie ma (reportaż fotograficzny, Times Magazine).

http://www.regiodata.eu/en/zombie-malls-when-shopping-centers-no-longer-function

Chociaż nie jest wymarłą galerią w dosłownym sensie the New South China Mall w mieście Dongguan w południowych Chinach jest kolejnym uderzającym przykładem z 99%pustą przestrzenią już w czasie jej otwarcia. Planowano tam otworzyć około 2,350 sklepów na wynajmowanej przestrzeni o około 660,000 m².

 

Ale w Europie również jest kilka wymarłych galerii. Domy towarowe Hertie w Niemczech mogą być wymienione jako takie. W 31 niemieckich miastach stoją puste własności Hertie a użytkowanie tych terenów stanowi dylemat dla burmistrzów tych miast. Niektóre domy towarówe Hertie zostały pomyślnie przekształcone w galerie handlowe w przeszłości.  

Rumunia jest domem najsławniejszych przykładów wymarłych galerii  w Europie Wschodniej. Armonia Braila została opuszczona w pół roku po jej uroczystym otwarciu, a galeria City Mall w Bukareszcie została przekształcona w biurowiec po kilku latach wysokiego tempa opuszczania. Można również znaleźć przykład w Austrii w galerii Uno Shopping Mall w Leondingu, gdzie pozostało tylko kilka sklepów – istnieje pomysł rewitalizacji tej własności. Sytuacja wygląda podobnie w Leoville w Leobersdorf . Duchy Przeszłości Konsumenckiej (Ghosts of Shopping Past) jest  to wystawa sztuki osiadłego w Chicago fotografa Briana Ulricha. Opublikowane przez  The Morning News te przerażające fotografie wymarłych galerii i domów towarowych w pudełkowym stylu  są szczególnie znaczące w tym czasie, przypominając nam , że “potencjalne miasta-duchy [leżą] wewnątrz dobrze prosperujących kompleksów sklepowych w całej Ameryce”.  

wniosek: biznes retail nie ma racji bytu w takiej skali jak dziś w takim kraju jak nasz. Galerii jest zbyt dużo, a mieszkańców za mało. Nie jesteśmy Amerykanami, Niemcami czy Francuzami. Dane podawane nam do publicznej wiadomości są zakłamane i narażają najemców na niepowetowane straty. Zubożają centra polskich miast. Niszczą małą przedsiębiorczość. Po latach pozostają pustostany. Rozgrabione przez złomiarzy.

 


“biznes” retail w innych krajach, zbankrutowane galerie handlowe, ostrzeżenie dla polskich przedsiębiorców i sieci, poradnik najemcy, oszustwa, naciąganie,

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *