Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Miastopustostan-poradnik najemcy

Bielsko-Biała to ...

Bielsko-Biała to perełka na mapie kraju. Ostatnie lata to czas inwestycji. W drogi, stadion, halę, osiedlowe baseny. I żeby oddać sprawiedliwość w rewitalizację miasta. To mały Wiedeń, ale niestety coraz większy pustostan. 168 lokali komunalnych świeci pustkami. Dlaczego?

Zabójcze czynsze. Przykładowo na głównej ulicy to. ok. 7000 złotych. Sto metrów od deptaka stoi potężna galeria. To, w co miasto zainwestowało ogromne pieniądze czyli remont tej ulicy jest puste, a lokale głównie zapełniły firmy kredytowe i banki. Co ciekawe i one sukcesywnie się zamykają.

Nieoficjalnie prezydent twierdzi, że najemcy małych sklepów są sobie winni, bo im się nie chce pracować i zamykają o 16.00. Gdybym był złośliwy to powiedziałbym, że jemu nie chce się myśleć. Ale jako, że znany jest z pozywania do sądu wszystkiego co się rusza i nie jest po jego myśli – profilaktycznie proszę to uznać za przenośnię, bo biznes przeniósł do galerii handlowych w sensie dosłownym. Bezmyślnie. Bez konsultacji społecznych. Bez dialogu. Gwoli sprawiedliwości nie sam to zrobił. Ma przecież i radnych. Jak śpiewał Grechuta „zapatrzeni w tańcu, zapatrzeni w siebie” są odrealnieni. Używając  sienkiewiczowskiej (tego Sienkiewicza od „Trylogii”)  retoryki -„oczy im bielmem zaszły”. Jakby słyszą, a nie widzą, jakby słyszą, a nie widzą.

Wolsztyn to perełka w Wielkopolsce. Piękne miasteczko. Rynek, jezioro, kwietniki, klomby (w Bielsku też ich nie brakuje). Zadbane miasto takie trochę na niemiecki styl.

-Jak to robicie, że nie pozamykały Waszych firm wielkopowierzchniowe sklepy? Tu nie ma żadnej galerii… -pytam osobę dobrze zorientowaną.

–Radni podjęli uchwałę, że można budować. Określili jednak, że do kilkuset metrów powierzchni. U nas dzięki temu mamy kilka tysięcy małych firm, których galerie nie zmiotły z powierzchni.

Poznań z kolei słyszy, że budowa nowej galerii to rewitalizacja miasta. Pan „prezidą” biega w adidaskach po płatnych stronach ogólnopolskich tygodników, a o galeriach się nie zająknął. A pustostanów przybywa.

 

Nadchodzą wybory samorządowe. Czas wystawić rachunek nie tylko za wigilijki z właścicielami galerii. Czas się temu przyjrzeć dokładniej  i wprowadzić limity.

P.S. Nie zamierzam startować w wyborach samorządowych.

Wniosek: nie szukamy winnych, chcemy konstruktywnych zmian. Przed podpisaniem umowy sugeruję uważną lekturę przekazów medialnych dotyczących systemu. Bardzo uważną.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *