Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Kilka pytań-poradnik najemcy

<p style="text-align: ...

Proponuję lekturę tego artykułu datowanego na 17 lutego 2014 przetłumaczonego z zagranicznej prasy. Znajdujemy w nim odpowiedzi na kilka ważnych pytań, które stawiamy sobie u nas, w Polsce.

 

Czy wszędzie najemcy w galeriach są traktowani „z góry”?

 

Jak wygląda partnerstwo w tym biznesie?

Czy właściciele liczą się z najemcami ustalając stawki?

Czy ten biznes jest perspektywiczny na lata?

Czy może być biznesem na pokolenia?

„Właściciel sklepu Mom’s Place zamyka go, gdy czynsz wzrasta prawie o 100%.

Rosnące komercyjne czynsze utrzymują w obawie o dalsze wzrosty lokalne firmy w centrum Avalon Mall — przyspieszyły decyzję właścicielki restauracji o zamknięciu.

Niektórzy lokalni najemcy w galerii Avalon Mall w mieście St. John’s wyrażają obawę o duży wzrost stawek czynszu , ponieważ stawki leasingowe mają zostać ustalone na nowo. —

Shirley Hong, właścicielka The Rice Bowl i Mom’s Place w części gastronomicznej galerii Avalon Mall, powiedziała, że zamknęła tą ostatnią restaurację z końcem stycznia, ponieważ nie była w stanie utrzymywać obydwóch tych miejsc otwartymi po tym, jak galeria prawie podwoiła jej czynsz od $130 za metr kwadratowy miesięcznie do $250.

“Nie mogłam w to uwierzyć,” powiedziała.

Hong mówiła, że powiedziano jej ,że ten wzrost lepiej odzwierciedla stawki rynkowe.

Hong zdecydowała, że pozostawi otwartą restaurację The Rice Bowl, bo ta miała więcej klientów, ale żałuje , że zamyka restaurację Mom’s Place po więcej niż trzech dziesięcioleciach, lokal, który otworzyła w 1980 i specjalizował się w nowofundlandskiej kuchni.

“Chciałam utrzymać ją przez kolejne pięć lat i potem zwinęłabym ten interes”. Hong powiedziała, że cieszyłaby się lojalnością klientów, którzy pomagali kręcić się jej interesowi tak długo , jak go prowadziła.

Ale nawet gdyby sprzedaż The Rice Bowl wzrosła , powiedziała Hong, płacenie czynszu byłoby ogromnym wyzwaniem. Potrzebuje przeprowadzić remont w The Rice Bowl i założyć nową instalację elektryczną, ponieważ prąd przechodzi przez obecną instalację do restauracji Mom’s Place.

 

Rosnące czynsze w galerii odzwierciedlają wzrost czynszów w całym St. John’s, stwierdziła kierownik centrum Sue Freake, która powiedziała , że zależy to od właścicieli firm takich jak pani Hong, czy zdecydują się na przedłużenie umowy czynszowej.

 

“Negocjacje nie różniły się od jakiegokolwiek innego przedłużenia, mianowicie usiedliśmy z nią i negocjowaliśmy przedłużenie leasingu, a ona podjęła decyzję , aby nie przedłużać umowy dotyczącej jednego lokalu a drugi pozostawić otwarty”, powiedziała. .

 

“Nie jestem w stanie odpowiadać na potrzeby indywidualnego najemcy ani jego czynszu… Stawki na rynku nie stoją w miejscu”.

 

Inni lokalni właściciele firm w tej galerii ze strachem oczekują na podobne skoki cen i martwią się, że zbyt duży wzrost zmusi ich również do zamknięcia swoich lokali.

Paul Thomey, który posiada sklep ze sprzętem sportowym i odzieżowy sklep That Pro Look, nie dowiedział się jeszcze od kierownictwa o swojej umowie, co nastąpi z końcem sierpnia. “Podkreślałem, że jestem zainteresowany przedłużeniem, ale zależy to od stawki”, powiedział Thomey. “Niepokoję się, że znaczny wzrost zmusi nas do rozpatrzenia innych alternatyw”.

 

Na wyższym poziomie galerii w sklepie A Special Touch właścicielka Sandra Avery właśnie rozpoczęła negocjacje nowej umowy leasingowej. Mówi, że jest ogromnie zaniepokojona wzrostem opłat czynszowych. „ Zanosi się na 50% wzrostu. Jestem w tej galerii od 23 lat i nigdy jeszcze nie miałam tak wysokiej podwyżki”.

 

Guy Randell, właściciel The Art and Frame Shoppe w tym centrum w rejonie parkingu jest w połowie swojej pięcioletniej umowy i powiedział, że słyszał o ostatnich znacznych wzrostach czynszu.

 

“Gdy podpisywałem umowę ostatnio, czynsz wzrósł o 50 procent,” powiedział. Jeśli nadejdzie druga taka podwyżka, umowy już nie podpisze’.

Daniel MacEachern

 

wniosek: przed podpisaniem umowy warto wiedzieć jak to wygląda za granicą. Radzę też nie inwestować w restauracje. Zdjęcia z galerii handlowej Sfera w Bielsku Białej mówią same za siebie. Ciągła rotacja gastronomicznych najemców i wciąż nowe otwarcia. Za „zmianami aranżacji” działały kiedyś lokale gastronomiczne.

Dlatego przestrzegam przed inwestowaniem pieniędzy w te biznesy, które nie dają nam gwarancji długofalowego, stabilnego, perspektywicznego prowadzenia działalności gospodarczej. Co ciekawe z najemcami otwarcie rozmawia się w zagranicznej prasie. I nikt z tego nie robi ani histerii, ani tajemnicy.

Cieszy, że coraz więcej tytułów prasowych i poważnych portali internetowych w Polsce zaczyna dostrzegać ten chory system. Na razie piszą o problemie.

Pora teraz na historie ludzi w prawdziwym, a nie wydumanym PR-owskim świetle. Mam cichą nadzieję, że to nastąpi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *