Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Retail kiełbasa (零售香肠)-poradnik najemcy

<p style="text-align: ...

Tarnów. Nie wiele ponad 100 tysięczne miasto. Bezrobocie w powiecie sięga niemal 13% (dane GUS na koniec marca). Sporo ludzi pracuje na emigracji w Stanach, w Europie. W mieście zadomowił się chiński market.

23-letni młody sprzedawca Weilong z miasta Ye od dwóch lat mieszka w Tarnowie.

Łamaną polszczyzną gestykulując tłumaczy mi na migi, że ruch jest bardzo mały pomimo niskich cen. Weilong nie jest zadowolony.

Trafiam na przypadkowych Klientów z Jasła. Pani Lucyna nie ma zbyt wiele gotówki. -Jesteśmy przejazdem, coś ciekawego może znajdę-mówi z nadzieją w głosie.

Zaglądam obok do galerii Echo.

Szukam zakąski do bułki. I co widzę? Opuszczony sklep z regionalnymi produktami.

A w witrynie wiszące kiełbasy. Nawet pies, by ich nie tknął.

Ale dlaczego one tam jeszcze wiszą? Taka specyficzna „promocja”. Sanepid pewnie tam nie zagląda, bo i po co. Ta instytucja jest skuteczna w przypadku małych przedsiębiorców. Dużych się nie rusza. Działają przecież na innych zasadach wolnorynkowych w świetle obowiązujących przepisów. Wiem o czym mówię. Przeszedłem 8 kontroli w jednym czasie w dwóch miejscach. Ciekawe poznawczo doświadczenie skuteczności i zaangażowania „w kontrolującego”. To egzekwowanie przepisów przypomina niemiecki “ordnung muss sein” („ta zasada rządzi narodem od wieków i jest uważana za najwyższą cnotę”, za „Wprost” 8/2009).

Co ciekawe w galerii Echo jest totalne echo w sensie ruchu. Padły tam już i Triumph i Matras i wielu innych przedsiębiorców.

wniosek: zarządowi galerii nie chce się wynieść padliny. Najemca w takim pośpiechu opuszczał lokal, że kiełbasy wyglądają z witryny. Przed podpisaniem umowy, warto dobrze się przyjrzeć. Pamiętając, że przepisy w tym kraju obowiązują-w jedną stronę.

Dobrze zapoznać się ze strukturą bezrobocia, „grubością” lokalnego portfela i zjawiskiem emigracji zarobkowej.

P.S. Nazwa sklepu Weilonga nie ma związku z lokalnymi skojarzeniami. Delir to stan radości w który wg chińskich legend ludowych wprowadzają się medytacjami mieszkańcy starożytnego miasta Ye. Zamieściliśmy tytuł w oryginale po chińsku szukając nowych Czytelników)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *