Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Wydojone-poradnik najemcy

<p style="margin-bottom:...

Odwiedziłem centrum handlu Maximus pod Warszawą. Budowa drogi S1 praktycznie zdemolowała możliwość dojazdu.

Ale jak każdy remont, kiedyś się skończy.

Nie skończą się jednak problemu najemców, którzy zaprosili mnie tam na spotkanie. W obrębie cztery hale. Jedna zamknięta. Drugą opanowali Azjaci.

Dwie pozostałe hale dogorywają. Na tym handlowym kompleksie od dawna siedzi syndyk masy upadłościowej. Wierzycielem jest Deutsche Bank. Najemcy mają różne czynsze. Jedni 7 euro, drudzy 10 czy 14 euro za metr. Umowy na kilka lat.

Podchodzę do grupki ludzi. Inicjator spotkania zaprasza pozostałych na przejście do kawiarni.

-Ja tam jestem zadowolony, płacę 7 euro-mówi producent garniturów.

-Tak! Ty byś loda syndykowi zrobił-denerwuje się ten co płaci 14. Pokłócili się.

W końcu ruszamy na kawę.

-Wie Pan oni wszyscy narzekają, gadają, że jest źle, ale jak przyjdzie co do czego, to słyszał pan. On jest „zadowolony”. A wiem, że tutaj wielu z nas ma poważne problemy. Ludzie się boją działać razem. Ja mam 80 tysięcy długu i syndyka to nie obchodzi. Pozwał mnie syndyk. To absurd, że jeden płaci więcej, a drugi mniej. To centrum umiera.

Kiedy poszła informacja, że jest w stanie upadłości ludzie z Warszawy pomyśleli, że to koniec, a my tu jeszcze działamy. Wielu z nas kończą się tutaj umowy. Treść umów wykańcza. Ludzie tu siedzą, bo nie mają wyjścia. Umowa jest tak skonstruowana, że jeśli wyjdziesz z centrum to i tak płacisz czynsz, jeśli nie znajdziesz zastępstwa. A kto tu przyjdzie jak syndyk na tym siedzi?

Janki przynajmniej robią reklamę! Autobusy dla klientów były bezpłatne, teraz są płatne pomimo, że przecież z kasy za eksploatację miały być darmowe. Pisaliśmy do komisarza sądowego, że nie ma tu oświetlenia, dojazdu. Bezskutecznie…


wniosek: przed podpisaniem umowy pamiętaj, że dopóki nie sprawdzisz dokumentów finansowych partnera czyli właściciela centrum czy galerii handlowej nie możesz być pewny, że nie jest zajęte przez komornika czy syndyka masy upadłościowej. Przed podpisaniem umowy może być tak, że centrum nie ma problemów, ale po jej podpisaniu dopiero wyjdą. Bo może być i tak, że właściciele wydoją. I wyjdą. A Ty w tym bagnie zostaniesz.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *