Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

W Kielcach-poradnik najemcy

<p style="margin-bottom:...

“Jestem od ośmiu lat najemcą w kieleckim Pasażu Świętokrzyskim. Obiekt, jak na obecne czasy jest niewielki, oprócz hipermarketu spożywczego zawiera około trzydziestu sklepów i punkty usługowe.

Od roku 2011, gdy ruszyła rozbudowana Galeria Echo i w niecały rok później Galeria Korona, czyli okresie gdy kryzys gospodarczy dotykał wszystkich przedsiębiorców – sytuacja w Pasażu zaczęła się z dnia na dzień pogarszać. Pragnąc temu zaradzić grupa lokalnych przedsiębiorców zaczęła działać wspólnie.

Od połowy 2012 r. wielokrotnie pisaliśmy pisma do właściciela z prośbą o spotkanie w celu omówienia działań mających zatrzymać klientów w Pasażu i renegocjacji umów najmu, w zakresie obniżki czynszu. Zostaliśmy zignorowani, nikt nie przyjechał, nikt z nami nie chciał rozmawiać.

Wobec takiej postawy właściciela zrodziła się idea, aby zorganizować akcję protestacyjną, jednodniowe nieotwarcie sklepów, ich oplakatowanie (informacja dlaczego tak robimy), oraz zainteresowanie lokalnych mediów. Inicjatorami tego ruchu było małżeństwo prowadzące sklep odzieżowy. Podczas następnego spotkania, mającego ustalić szczegóły akcji okazało się, że naszych nieformalnych liderów już nie ma. Niedaleka przyszłość pokazała, że ich lokal ma nowego najemcę, a oni prawdopodobnie wyszli z Pasażu unikając kar.

Przypuszczam, że było to celowe działanie właściciela w celu zneutralizowania liderów, a co za tym idzie całej akcji.

Czy takie wspólne zaplanowane działanie przyniosłoby jakiś pozytywny skutek – tego nie wiem. Wiem, że późniejsze ruchy właściciela (ograniczające się do działań windykacyjnych) doprowadziły do likwidacji około dziewięciu sklepów, część właścicieli ma wytoczone sprawy sądowe i komorników na głowie.


Kiedyś tu były sklepy odzieżowe…”

Oto list od jednego z najemców. Ciekawy. Ku przestrodze.

wniosek: przed podpisaniem umowy wiedz, że po jej podpisaniu praktycznie działanie w grupie nie istnieje. Pracownicy systemu wiedzą w jaki sposób rozbijać grupy. Spotkałem się z tym w Rzeszowie, Katowicach, Lublinie, Poznaniu i Kielcach.

To metodyczne, sprawdzone działanie mające na celu wyciszenie tych, którzy chcą cokolwiek osiągnąć w normalnym biznesowym dialogu. Prowadzenie działalności w galeriach handlowych w Polsce nie ma nic wspólnego z biznesem w dotychczasowym jego rozumieniu. W Pasażach handlowych jest podobnie.

Porozumienie Kupców Polskich było najpoważniejszym projektem wspólnym, który zakończył się kawą u wicepremiera Waldemara Pawlaka i kilkoma interpelacjami poselskimi. To było prawie 6 lat temu. Z Porozumienia nic nie zostało. Większość dłużników wyjechała poza granice kraju. System pozostał. Posłowie i Waldemar Pawlak też.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *