Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Oszuści w RPA-poradnik najemcy

<p style="text-align: ...

“Sfrustrowani najemcy centrum handlowego Accra Mall

Zapoznaj się z tą historią:   

Napięcie narasta pomiędzy najemcami najważniejszego miejsca docelowego konsumentów w Ghanie , galerii handlowej Accra Mall, a zarządem tej usługowej budowli w związku z próbami wprowadzenia nowych warunków umów leasingowych.  

Według najemców tej galerii zarząd próbuje wprowadzić drakońskie warunki umów , które funkcjonują w RPA, a są sprzeczne z postanowieniami Ustawy o Czynszu Ghany.

Od wprowadzenia nowej umowy leasingowej na początku tego roku , zarząd galerii rzekomo uciekał się do zastraszających praktyk i poróżniających metod z zamiarem nagięcia  najemców do podporządkowania się , pomiędzy którymi były groźby eksmisji.

Zarząd zamierza nawet przeprowadzać audyty ich ksiąg rachunkowych obowiązkowo każdego miesiąca , by uzyskać informacje ile każdy najemca zarabia , aby pobierano od najemców opłaty według nowej reguły ‘obrotu’.

Zgodnie z nową umową najemcy muszą płacić ich czynsze jak i rachunki za elektryczność (rachunki bieżące) w dolarach , podczas gdy przepisy Banku Ghany nie pozwalają im sprzedawać towarów ani usług  za obcą walutę.

Chociaż przeciętny wzrost czynszu powinien wahać się między  dwa a pięć procent, zarząd  centrum handlowego Accra Mall rzekomo domaga się siedmio-procentowego wzrostu.

Co więcej, oczekuje się od wszystkich najemców, że będą płacić więcej niż 100 procent od zysków , od średnio $26/m2 pięć lat temu do średnio $55/m2 , co najwidoczniej stoi w sprzeczności z Ustawą o Czynszu.

Na dodatek zarząd również wymaga od najemców, aby płacili przeciętnie od 7 do 8% ich obrotu brutto jako część ich miesięcznej czynszowej opłaty.

Zwłaszcza to ostatnie wywołało zdenerwowanie najemców w połączeniu z praktykami zastraszania stosowanymi przez kierownika  Johana Ventera.

Sytuację pogarsza fakt, że kierownictwo zleciło każdemu najemcy przedstawianie miesięcznych sprawozdań z rachunków , aby obliczyć ich marginesy zysku, a  jeśli to  nie zostanie wypełnione, będzie pociągało za sobą karę. 

Co ciekawe, depozyty zabezpieczające, które są własnością najemcy i dlatego powinny być ulokowane na zabezpieczonym koncie, aby nie były częścią kapitału właściciela budynku na wypadek likwidacji czy bankructwa, przypuszczalnie zostały wpłacone na osobiste konto właściciela galerii zamiast na konto depozytowe powiernicze”.   

Ujawniono: Jak Accra Mall oszukuje najemców; wprowadza warunki umów z RPA

Autorstwo: Nana Kwesi Coomson  28 lutego, 2014

Poprosiłem o przetłumaczenie tego artykułu, aby odpowiedzieć na pytanie jak działa retail w innych krajach. Tym razem w Afryce.

Jak się okazuje w tym odległym dla nas miejscu, ktoś pomyślał o krajowych przepisach o czynszu. Najemcy próbują się bronić i szukać wyjścia z pułapki.

W Polsce retail generalnie przepisy uznaje-własne w oparciu o szerokie plecy różnych środowisk. 

P.S. Zdjęcie zrobiłem w jednej z polskich galerii handlowych. Zakrywało radośnie pustostan.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *