Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Rozjechani-poradnik najemcy

Tekstów o ...

Tekstów o życiu galerii handlowej „od kuchni”  w światowej prasie jest nie wiele. Trzeba się sporo naszukać. Tam, też był to temat tabu. Cofnijmy się zatem w czasie i proponuję lekturę tego tekstu, który jest kolejnym dowodem na to, jak krojono najemców poza granicami naszego kraju, a potem jak to się robi u nas.

Niepowodzenia dewelopera galerii uderzają w byłych najemców – Złamanie umowy zarzucane przez jednego z nich w ciągnącej się sadze w Aurora Village.

Autorstwa Karen Alexander

 Więcej finansowych trudności pojawiło się ostatnio dla od dawna znoszącego kłopoty centrum handlowego. Niektórzy byli najemcy i konsultanci mogą ponieść finansowe szkody w ciągnącej się sadze. 

 W celu popchnięcia naprzód zaplanowanej rozbudowy  Pan Pacific, deweloper Aurory Village w Shoreline, wynegocjował wiele miesięcy temu wykup umów leasingowych najemców. 

Teraz deweloper nie jest w stanie sprostać finansowym powinnościom wobec niektórych najemców.

Problemy te skłoniły jednego z byłych najemców do otwarcia przewodu sądowego z postawieniem zarzutu złamania umowy. Strony spodziewają się dojść do porozumienia w przeciągu następnych kilku dni.

Według kartotek sądowych centrum Pan Pacific jest winne firmie Back-In-A-Flash Photo Inc. $108,000, włącznie z odsetkami i wynagrodzeniem  adwokata.

Walter Swan, właściciel firmy fotograficznej otrzymał list ze słowami:

“ Przypadło mi nieprzyjemne zadanie powiadomienia Pana, że nie jesteśmy w stanie sprostać naszemu obowiązkowi zawartemu w umowie o wygaśnięciu leasingu. . .  Zatwierdziliśmy dokument w marcu sądząc, że nasze plany rozbudowy będą do tego czasu zrealizowane. Tak się jednak nie stało , a my nie posiadamy obecnie dostępu do środków o takiej wielkości”, zgodnie z listem z 26 lipca od Rogera Andrus , dyrektora operacyjnego dewelopera. 

Thomas Sroufe, starszy vice prezes Pan Pacific Development Corp., przyznaje, że firma zalega z finansowymi powinnościami wobec niektórych byłych najemców i konsultantów pracujących nad tym projektem.

 

„Powaleni na kolana’”

 

“Jesteśmy w szachu  . . . Jesteśmy powaleni na kolana problemami (Frederick & Nelson’s) “, mówi.   ” Z rozwagą poprosiliśmy wszystkich, aby z nami wytrwali. . . .,” mówi  Sroufe.

Pan Pacific zaczął być świadomy problemów  F&N  w lipcu, kiedy ten list został napisany , mówi Scroufe. Wtedy deweloper był zobowiązany do kapitałowego wspierania funduszu nauczycieli z Ohio, ale to finansowanie skończyło się niepowodzeniem, kiedy pojawiły się problemy z  F&N’s.

F&N zamknęło swój sklep w Aurora Village  we wrześniu. Sieć jest obecnie w trakcie likwidacji.  Nordstrom, inna kotwica, również zamierza zamknąć tam swój sklep.

 

CZY 30 CIĄGLE OCZEKUJE NA PIENIĄDZE? 

 

Sroufe mówi, że nie wie , ile pieniędzy należy się najemcom i konsultantom, ale wspomina tylko o  pięciu byłych najemcach , którym nie zapłacono.

Niektórzy byli najemcy mówią jednak, że ich liczba jest dużo wyższa. Szacuje się, że jest pomiędzy 10 a 30 byłych najemców, którym Pan Pacific jest winne pieniądze.

Większość byłych najemców niechętnie rozmawia otwarcie o  zaległych pieniądzach, ponieważ obawiają się , że zaszkodzi to ich negocjacjom.

Jednak, mówią oni, że Pan Pacific zalega z wypłaceniem im pieniędzy a oni z kolei mają swoje finansowe zobowiązania, włącznie z bankowymi pożyczkami, które są w niebezpieczeństwie. 

Jeden z nich mówi, że ciągle winne mu są pieniądze na podstawie swojej umowy o wykupie leasingu, ale dalej są mu one wypłacane regularnie. 

Swan mówi, że porozumienie zostanie prawdopodobnie zawarte z Pan Pacific w przeciągu tygodnia na około  $50,000, które jest gotowy przyjąć, ponieważ przedłużający się spór sądowy, mógłby pochłonąć to, co później dostałby w sądzie. 

Rozbudowa  centrum handlowego  Aurora Village Mall utknęła w miejscu na pewien czas.   Oryginalne plany zakładały wielkie  centrum handlowe o powierzchni 770,000 stóp kwadratowych  mieszczące 140 najemców. Miało ono być otwarte tego roku.

W zamian za to obecne centrum o 530,000 stopach kwadratowych , które kiedyś mieściło 60 najemców, stoi prawie puste , a rozbudowa utknęła na nieokreślony czas.

Plany rozbudowy zakładały, że zarówno F&N jak i  Nordstrom miały pozostać otwarte na czas przebudowy i będą sklepami kotwicznymi. Jednak firma F&N zamknęła swój sklep w Aurora Village  po finansowych problemach .

Ostatnio Nordstrom ogłosiło swoje zamknięcie w Aurora Village z dniem 30 maja. Zarząd Nordstrom management twierdzi, że długi remont wraz z odejściem F&N sprawiły, że dalsza działalność sklepu  Nordstrom jest ekonomicznie nieopłacalna. 

Centrum zbudowane w 1961 planowano przebudować kilka razy. Pan Pacific nabyło to centum od Northwest Building Corp. w 1989, za  $25 million.

Northwest Building Corp. nabyło to centrum dwa lata wcześniej od Cox & Carskadon Financial Corp. Inc. za $20 millionów. Obydwie te grupy miały w planach przebudowę centrum. 

Copyright (c) 1992 Seattle Times Company, All Rights Reserved”.

 

W Polsce PR chwytem jest zapowiedź rozbudowy danej galerii handlowej. To taki lep. Skoro się rozbudowują to znaczy, że jest świetnie. I takie brednie wciska się zainteresowanym najemcom. Przestrzegam.

Podczas rozbudowy Gemini Park w Bielsku-Białej praktycznie zniszczono to, w co zainwestowali najemcy. Co ciekawe przedstawiciel firmy BOIG pracującej na rzecz galerii  z sarkastycznym uśmiechem odpowiedział na pytanie czy obroty spadną o 30 procent?

 -Dopiero zobaczycie.

Zarząd działający w imieniu  Gemini Holdings (właściciel Rafał Sonik) próbował za dług przejąć restaurację w galerii Gemini Park w Bielsku Białej.

Dług wygenerowany podczas nie profesjonalnie prowadzonej budowy i kampanii informacyjnej. Dług wygenerowany przez nieudaczników.

Właściciel restauracji wcześniej pozbył się sprzętu (sprzedał innej firmie) i okazało się, że przejęcie nie jest możliwe. Próbę przejęcia restauracji nazwano „negocjacjami”.

W czasie rozbudowy najemca popadł w długi idące w kilkaset tysięcy złotych. Wielu się wyniosło.

 Zniszczono tę galerię jak i najemców. Zakpiono też z klientów, mieszkańców Bielska-Białej i okolic. Najpierw pojawiły się billboardy „Dwoimy się dla Ciebie”, potem nastąpiło szumne otwarcie kilku lokali.

Nabrani zostali mieszkańcy-czyli Klienci najemców. Potem nastąpiło kolejne szumne otwarcie, które nazwałbym kpiną i oszustwem z bezczelnym kolczastym uśmiechem „otwierającym”. Klienci zostali rozjechani-i najemcy. BOIG miał rację.

Zapowiadana jest rozbudowa galerii Gemini Jasna Park w Tarnowie. Warto wiedzieć, że rozbudowa rujnuje najemców. Rozmawiałem na ten temat z najemcami m.in. w Słupsku i w Toruniu. Sam przez to przeszedłem więc wiem o czym piszę.

 Zastanawiam się co się stało z szumnie zapowiadanym projektem Siemacha, który miał powstać w Bielsku-Białej przy okazji rozbudowy galerii Gemini Park? Pan Rafał Sonik osobiście to deklarował. Zabrakło pieniążków? Dakar pochłonął? Castingi na dziewczynki? Czy pieniążki poszły na trzech kierowców? (odsyłam do wywiadu na onet.ofsajd, na razie pozostałe wywiady i deklaracje pozostawię bez komentarza).

 Tak sobie stawiam te pytania szczególnie w kontekście Meduzy. Tak ją roboczo nazwałem. Czyli franczyzy. Systemu w systemie retail. I na myśl przychodzi mi przebój „Bałkanica”. Polecam. W szczególności “bedzie się działo”.

 wniosek: problemy finansowe budowlańców-inwestorów są skrzętnie ukrywane. Przed podpisaniem umowy w galerii handlowej poproś o papier. Bo słowem. Możesz sobie ewentualnie „pomachać”.

W Gemini Holdings słowem “się macha”, a ludzi “się niszczy” dlatego “będzie się działo”.

 P.S. Książka pojechała do druku. Rozczaruję tych, którzy sugerowali, aby na okładce w ostatniej chwili pojawił się Rafał Sonik. Byłoby to z mojej strony prymitywne, płytkie i nieprofesjonalne.

Dlatego nie znalazł się na okładce ani nie poświęcam bezcennego papieru na jego osobę w jakiś szczególny sposób. Wygrał Dakar i za to bezdyskusyjny szacun. Nie gratulowałem mu jeszcze, ale teraz to robię. Wygrać Dakar to jest coś, ale wygrać szacun to zupełnie inna kwestia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *