Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

„Pooglądać”-poradnik najemcy

<p style="text-align: ...

Częstochowa. Miasto – jak wiemy – przyciągające setki tysięcy pielgrzymów. W ostatnich latach remonty, inwestycje i zmiany. Galeria Jurajska otwarła swoje przepastne przestrzenie w październiku 2009 roku.

Zatem zapraszam na spacer po alejach „sukcesu”.

I tutaj zatrzymajmy się na dłuższą chwilę, bo to miejsce kiedyś pełne świecidełek „Swarovskiego”.

Tak wygląda dziś ten pustostan. A tak wyglądał kiedyś.

Już dziś na stronie internetowej galerii zapowiedź hitu. Końcem marca wystąpi tam na deskach „iwętu” pochodząca z Kłobucka Iga Kozacka, finalistka The Voice of Poland. Usłyszymy też Łukasza Zagrobelnego w „nastrojowym koncercie”.

Panu Zagrobelnemu życzymy obfitych zakupów i rzecz jasna jak najczęstszych występów w galeriach handlowych. Podnoszą prestiż, niedostępność i melancholijny upadek retailu na wyżyny artyzmu. Będzie można sobie zrobić selfie.

Idźmy tymczasem dalej po tym pustostanie nazywanym galerią handlową.I znów zatrzymajmy się na chwilę odrywając się od tych fotografii i zobaczmy to zdjęcie.

To pustosklep po marce Gerry Webber. W środku zajęty towar.

-Nie wiem jak długo stoi zamknięty, ale któregoś dnia pracownicy przyszli do pracy i nie mogli wejść do środka. Tak się to skończyło. Nigdy więcej nikogo tu nie widziałam. Pracownicy nie wrócili. Nikt tutaj nie przychodzi. Nie mam pojęcia dlaczego te ubrania tutaj są…-opowiada obsługa kawiarni.

Na zakończenie zaglądam do części restauracyjnej.

I szukam w sieci wspomnień. Znajduję ciekawy artykuł sprzed lat.

„Minął rok, odkąd otwarto Galerię Jurajską. Na początku wydawało się, że stanowiące obiekt westchnień częstochowian centrum handlowe będzie niczym Mekka, którą każdy musi odwiedzić. I faktycznie, trudno spotkać kogoś, kto przynajmniej raz nie postawił nogi w Galerii, można jednak znaleźć takich, którzy do niej nie wrócą.

(…) Starsi klienci mają różne zdania. Zamożna para w średnim wieku, z okolic Częstochowy: Przyjechaliśmy kupić jesienną kurtkę dla mnie. Wybór duży, a ceny przystępne. Zdecydowaliśmy się na markę Gerry Weber. Mąż zaszalał i kupił jeszcze dwie koszule. A w ogóle, to naprawdę nam się tutaj podoba. Lubimy tu robić zakupy. Jesteśmy w Galerii raz na dwa tygodnie, a czasami nawet częściej – oznajmia elegancka kobieta po pięćdziesiątce. 

Nie wszyscy podzielają ten entuzjazm: Chodzę i chodzę, i oczom nie wierzę! Ludzie, dla kogo są te ceny! Jacyś bogacze mogą sobie kupić, ale nie my. Żeby zwykła torebka kosztowała ponad sześćset złotych? – użala się częstochowska emerytka.

– Astronomiczne ceny! Na pewno nie będą tu kupować ludzie, którzy żyją z uczciwej pracy, a co mają powiedzieć bezrobotni? Jak np. mój syn? Ja sam przyjechałem tylko pooglądać…. – zapewnia skromnie ubrany mężczyzna około siedemdziesiątki.

Do centrum handlowego nie przychodzi tylu chętnych, ilu się spodziewano, i trzeba walczyć o klienta. Warto zapytać, co dalej z Galerią? Czy znajdzie się sposób, by przyciągnąć większą ilość częstochowian i osób spoza regionu? Czy może będzie tak, że niedochodowe salony zostaną zlikwidowane, a z czasem ich powierzchnię zapełnią tanie towary made in China? Być może odpowiedzi na te pytania przyniesie kolejny rok”.

Izabela Adamczyk
pracownia dziennikarska Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie

Tekst ten pojawił się na stronach internetowych Gazety Częstochowskiej pięć lat temu.


wniosek: przed podpisaniem umowy w galerii handlowej warto wiedzieć, że do galerii handlowej chińszczyzna dawno weszła. Teraz wchodzą szmateksy. Do Jurajskiej być może wejdą. Sporo miejsca.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *