Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Podróże małe i duże-poradnik najemcy

Jestem w trasie. ...

Jestem w trasie. Mijam budynek, gdzie tylko pies z kulawą nogą krąży wokół płotu otaczającego byłą już siedzibę znanego biura podróży. 

110

 Po firmie i pracownikach pozostał pusty parking.

27

 Tablica przypomina znane reklamowe hasło.

 36

 Efektowny budynek.

44

Galerie handlowe mają wpływ na upadki małych i dużych. Najbardziej spektakularny minionego lata dotyczy firmy Alfa Star z Radomia. Upadek dotknął kilka tysięcy osób. Firma pobrała zaliczki na wyjazdy i ludzie zostali na lodzie. Niektórzy w ogóle nie wyjechali. Urlop spędzili oglądając takie  zdjęcia.

kicha

(grafika:internet)

Alfa Star był touroperatorem do Egiptu, Turcji, Tunezji, Bułgarii i Teneryfę. Wielu klientów biura tym razem-wyjechało-palcem po mapie.

alfastar2zdj.internet

Przesuwając nim po mapie retailu wychodzi, że biuro swoje punkty sprzedaży zlokalizowało m.in. w galeriach handlowych Renova w Warszawie, w dworcogalerii w Krakowie, galerii Wisła w Płocku czy Ostrowiec w Ostrowcu . System retail pomógł zejść ze sceny firmie Alfa Star i wiele innych biur podróży mniej znanych –  zniknęło z mapy bezpowrotnie.

Czynszów z sufitu nie pokryły tanie wyjazdy. Ale galerie handlowe mają jeszcze do wzięcia ten budynek, który pozostał. Marże na turystyce dla agentów to ok. 7-8% w zależności od kontrahenta dlatego też gh czy ch nie są właściwą lokalizacją ze względu na koszty. Dla klienta lokalizacja w gh jest dobrym rozwiązaniem, ale dla najemcy-jest katastrofą. Jeszcze jakiś czas temu zakupienie wyjazdu w gh było przyczynkiem do tego, aby zabłysnąć wśród znajomych, że zakup został dokonany tu i tu, a nie na ulicy gdzieś w bramie.

Dziś to nie ma znaczenia. Znaczenie mają koszty i lokalizacja. Zamieszki, zamachy i walki w krajach arabskich wpłynęły na rynek turystyczny negatywnie, co z kolei przełożyło się na spadek obrotów-ale nie czynszów w galeriach handlowych. Warto o tym pamiętać przed otwarciem np. biura w gh.

Biur w gh jest coraz mniej, a te które są, starają się wiązać koniec z końcem lub zadłużone czekają na wygaśnięcie umowy. Zakup wyjazdu w gh-jak pokazało życie-może być ryzykowny, bo o kondycji firmy klient-się nie dowie.

W jednym z miast właścicielka przy koszcie 37 euro regularnie dokłada od 3,5 roku. Pozostało jeszcze 1,5. Radzi sobie w ten sposób. Zapisała się do wszelkich możliwych organizacji jak Izba Rzemiosła i Handlu, Forum Kobiet, stowarzyszeń zrzeszających różne środowiska-tam sprzedaje wycieczki i walczy o przetrwanie. W galerii handlowej -nie zarabia. Utrzymuje dwóch pracowników.

wniosek: przed podpisaniem umowy w gh warto wiedzieć, że usługi turystyczne nie mają 30 procentowej marży. Otwieranie biura w gh ma sens np. dla dużego franczyzodawcy pod warunkiem, że franczyzobiorcy nie grozi kara.

P.S. Naszym piłkarzom gratulujemy wygranej! Irlandii życzymy awansu)

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *