Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

O depresji miliardera-poradnik najemcy

W księgarniach ...

W księgarniach pojawiła się ciekawa pozycja.

k_1

To historia jednego z najbogatszych Polaków. Nie jest biografią, ale opisem w jaki sposób Ryszard Krauze zbudował firmę, odnosił sukcesy i jakie popełniał błędy. Książka napisana „po amerykańsku”-bez udziału głównego bohatera. To relacje ludzi, którzy z Ryszardem Krauze współpracowali, przypomnienie głośnych spraw od ustawianych przetargów, poprzez działalność charytatywną na spektakularnym bankructwie kończąc. Multimilioner „przewrócił” się na mapkach z Kazachstanu z których to mapek wynikało, że jest ropa do wydobycia w miejscach, gdzie jej nie było i nie ma do dziś. 

„Gdy prezes kupuje złoża ropy w Kazachstanie, nasze media pieją. „Jeszcze nigdy w polskich rękach nie było tyle ropy. Ryszard Krauze kupił złoża szacowane na 2 mld baryłek. Odpowiada to zapotrzebowaniu Polski na 13 lat”-informuje Gazeta Wyborcza. Wtóruje jej „Puls Biznesu” „Krauze wygrał walkę o kazachską ropę z zagranicznymi koncernami oraz krajowymi rywalami –PKN i PGNiG.W artykułach z lata 2006 roku dziennikarze zachwycają się nowym biznesem prezesa Prokomu…Nie ma tez tekstów krytycznych. To głównie zasługa świetnych zabiegów marketingowych- relacje prasowe, które wtedy się ukazują, są w rzeczywistości oparte na komunikatach opracowanych przez pijarowców Krauzego. Tak ma być. Przedpole do ataku na giełdę jest przygotowane”-pisze Krzysztof Wójcik.

Książka warta lektury dla początkujących. Cytat końcowy jest wart przytoczenia; „Do szczęścia nie trzeba mieć nie wiadomo czego. Najważniejsze że mam dach nad głową i deszcz na mnie nie będzie padał. Na chleb i trochę masła też mam”-mówi niegdyś jeden z najbogatszych Polaków.

Podobnie w systemie retail. Przez lata nie było tekstów krytycznych, a pijarowcy robili i robią swoje. Branżowe portale też pieją, bo co mają robić? Klient wymaga, płaci i kropka. Nie dowiadujemy się w jaki sposób były milioner radzi sobie z depresją, czy korzysta z usług fachowców czy też nie, ale gdyby miał taką potrzebę to w centrach handlowych coraz częściej jest taka możliwość. W Gdańsku przychodnie zdrowia stają się standardem. Nie wszędzie jednak standardem są osobne wejścia czyli chorzy pacjenci wchodzą do budynku gdzie pozostali są zdrowi. Nikt w szczegóły nie wnika.

 

k2

 

k3

 

k4

 W środku standardowo. Baner. Zajęcie. Koniec.

k5

 Resztki towaru.

k6

 Czujemy się jak w Nowym Yorku. Elvis przygrywa do “kotleta”

k7

 A na zewnątrz polski pies z amerykańską bandanką o wdzięcznym imieniu ” barak”  promuje naszych sąsiadów z za wielkiej wody, którzy uszczęśliwili wiele polskich miast, ubezpieczonych i zadłużonych.

k8

 Ostatni mecz jednak biało-czerwonych i polscy kibice pokazali, że biało-czerwona flaga coś znaczy. Miliarder też coś znaczył. Też budował, był deweloperem i współpracował z retailem w Mariottcie przy rondzie 40 latka. Zbudował Miasteczko Wilanów. Szkoda, że się nie spotkał z autorem i książka napisana jest bez jego udziału.

Ale warto po nią sięgnąć przed założeniem firmy, przed zaciągnięciem kredytu, przed startem w przetargu, przed rozeznaniem rynku, przed liczeniem ludzi, przed “sprawdzonym modelem biznesowym” czy wreszcie przed-podpisywaniem jakiejkolwiek umowy. Polecam.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *