Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Trój retailove miasto-poradnik najemcy

Trójmiasto robi ...

Trójmiasto robi wrażenie. Zmiany są widoczne. Eleganckie promenady, zadbane hotele, pensjonaty i szeroka gama możliwości spędzenia czasu. Różne biznesy się kręcą choć po sezonie ruch turystyczny spada. Tym razem mam okazję zwiedzić “trzy w jednym” czyli Gdynię, Sopot i Gdańsk.

Wprawdzie przez szyby zapłakanego deszczem autokaru, ale warto taki rodzaj zwiedzania wykorzystać. I jak w wielu przypadkach trzeba mieć szczęście żeby dobrze trafić. Na autokar, fajne towarzystwo czy wreszcie przewodnika, który nie odwala maniany, ale wie na czym obsługa klienta polega. Marian Fifelski jest przewodnikiem, pilotem, organizatorem. Człowiek z pasją i ogromną wiedzą o regionie.

Z_1

 -Pracowałem w szkole i w 1977 roku postawiłem na zmianę czyli na ten zawód. Almatur, Juwentur, Orbis-to były moje miejsca pracy. Solidna szkoła. Dziś są takie czasy, że się nie wybrzydza. Nie można powiedzieć, że “to biorę”, a tego nie. Z żoną mamy małe biuro podróży. Ja pracuję w terenie, a żona zajmuje się organizacją wycieczek. Ta praca to moja pasja.

Z głośników autokaru poznajemy historię.

-Tutaj proszę państwa mieszka Lech Wałęsa. Płot, a nad nim drut kolczasty otaczający ogród, a w tej budce siedzą ochroniarze. Były prezydent jeździ po świecie, wykłada na różnych uczelniach. A tutaj mamy meczet. Na razie jest mały, a wspólnota liczy ok. 2000 osób. A te ceglane budynki to dom w którym mieszkał Donald Tusk. To tutaj były jego tereny. Widzicie państwo pomieszanie starych budynków z socjalistycznymi. Kamienice prywatne pięknie odnowione i te zaniedbane należące do miasta. Mijamy teraz gh Klif, należy do norweskiego funduszu. W środku ok. 200 sklepów i siedziba amerykańskiej ambasady, czyli Mc Donalds. Stocznia nie istnieje z 18.000 zatrudnionych dziś pozostało kilkaset miejsc pracy. Były szef stoczni startuje w wyborach.

I tak dalej i dalej i dalej. W ulewnym deszczu wychodzimy na starówkę w Gdańsku. Leje jak z cebra i zimno.

Z_2

 Szukając bankomatu wpadam na być może byłego stoczniowca.Z_3

 -Gdańsk to miasto ze wspaniałą historią. Miasto kupców i przedsiębiorców. Największy rozkwit dotyczy czasów kiedy Gdańsk miał wyłączność na handel zbożem. Te kamienice są widocznym dowodem na prosperity, a miasto przez lata przechodziło z rąk do rąk. Kupcy najpierw dorabiali się majątków, a potem dopiero przechodzili edukację. Dziś ta stara część jest jak muzeum. W tygodniu jest tutaj pusto. Wszystko ożywa w weekendy.

Zwiedzamy zabytki. Pan Marian przenosi nas w inne czasy. Opowiada obrazowo, żywo z pasją. Ciągle leje.Pokazuje to, jeszcze to, jeszcze to. Na maksa wykorzystuje czas. Nie puszcza grupy mówiąc “Proszę państwa to może chodźmy na kawę, bo się przeziębicie”. Profesjonalista otrzymuje od grupy gromkie brawa. Stara dobra szkoła. Mieliśmy szczęście.

Wychodząc na środku głównego deptaka starsza pani czeka na datki.

-Kim pani jest?Dlaczego w taką pogodę tutaj?

Z_5

 -Ja jestem królowa Jadwiga!

-?

-Idź pan do diabła!

Włącza się agresor. Nieopodal “naganiaczka” zaprasza do klubu “obsesja”.

-Zapraszam panów! To taki klub dla mężczyzn. W środku jest bankomat. Tańce.

-Czyli burdel.

-Nieee taki klub taneczny!

Sory nie tym razem. Nie jesteśmy tu sami.

Rozczarowana dziewczyna szuka jeleni, a my autokaru. Firma Fifi Travel (www.fifitravel.pl) zrobiła dla nas kawał dobrej roboty. Wręczam na pamiątkę książkę.

-Proszę też wiedzieć, że swoją ambasadę w gh Manhattan ma biuro regionu pomorskiego Platformy. Schowani. Trudno ich znaleźć. Duże biura. Na ścianach Wałęsa i Tusk. “Ambasada”.

-Nie wiedziałem. Człowiek ciągle się dowiaduje czegoś nowego)))

Gdynia i Gdańsk  są zabudowane galeriami handlowymi. Największa to Riviera. Gigantyczna. Podobno ma powstać jeszcze jedna.Chciałoby się życzyć: w takim razie: powodzenia. Sugerowana nazwa: galeria Stoczniowa, sugerowany czynsz 3 eur/m2. Umowy z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia.

P.S. Podpisywania umów nie polecam, ale nocleg w Domu Marynarza (tanio) lub Różanym Gaju (drożej) w Gdyni. W tym pierwszym przenosimy się w czasie do lat 70. w tym drugim już współcześnie. Młoda ekipa. Chcą pracować w Polsce. Wyjazd za granicę nie wchodzi w grę.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *