Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Kurczak Frytki Center-poradnik najemcy

Wydaje się, że są ...

Wydaje się, że są takie franczyzowe marki, które są odporne na upadki.

k23

Okazuje się jednak, że po hucznych otwarciach następują ciche zamknięcia.

k5

O ile można przyjąć, że otwieranie i zamykanie to normalność o tyle, te sto procent gwarancji, wiedza i doświadczenie są na nią odporne. Czyli informacji jako takich zawierających wsad w środku- jest nie wiele na temat np. KFC. To kolejna legendarna marka „premium” w sieci gastro.

 kfc1

Warto przyjrzeć się zdjęciom i postawić pytanie jak to jest ze sprawdzonym systemem i powiedzieć sprawdzam.

kfc5

kfc2

kfc3

 

 

kfc4

 

Nie ma systemu, który zagwarantuje samograj i ich żywotność jest ograniczona: smakiem, kosztem najmu gruntu, pomysłami marketingowymi, wreszcie zapotrzebowaniem. Jednorazowo na starcie należy wyłożyć środki za logo, know how itp. Duże środki. Dodatkową pokusą może być to, że masz propozycję nabycia udziałów i fakt, że dany brand-nie upada. Wrzucone w średnią sieci obroty mogą być dodatkową pokusą, a doświadczenie w biznesie-może być gwoździem do przysłowiowej trumny.

kfc21

kfc11

kfc41

 W polskim wydaniu franczyzy należy pamiętać o tym, że nie chodzi o twój interes. Ty jesteś darmową siłą roboczą dla franczyzodawcy, maszyną do realizacji poleceń. Jeśli tego nie robisz-sprawy trafiają do sądu. W sądzie-jesteś bez szans-bo jesteś biorcą, a nie pracownikiem-tego nie regulują przepisy. Jeśli trafisz na guru który wskazuje gh jako lokalizację to wiedz, że zostajesz z umowami bez wyjścia, no chyba że zapłacisz-uznanej światowej marce i jeszcze bardziej uznanej gh.

k1

Pojawianie się nowej marki w danym budynku to może być zmuszanie franczyzobiorcy pod rygorem rozwiązania umowy, wpuszczenia innego franczyzobiorcy lub/i nałożenie kary „umownej”. Znam przypadki zmuszania franczyzobiorcy przez dawcę zmiany lokalizacji z “ulicy” na gh. Czyli albo z ulicy wejdziesz do gh, albo kończymy współpracę. Ktoś kto pracuje w ten sposób od lat-nie ma wyjścia, bo porzucenie pracy ma związek z szukaniem nowej, przekwalifikowaniem się, a to-łatwe nie jest. Naganiacze o tym widzą-dlatego-dyktują warunki. Przed podpisaniem umowy są ehy, ohy i ahy-uśmiechy. Sympatycznie. Po jej podpisaniu stajesz się logiem. Jak to KFC.

k41k31

Uwaga-ślisko.

(zdjęcia KFC abandoned)

Tabloid “Fakt” rzadko zabiera głos w sprawach gospodarczych. Tym razem zabrał. Warto zajrzeć. Polecam.

http://www.fakt.pl/finanse/sieciowe-kawiarnie-uciekaja-z-polski,artykuly,571497.html

 Ile padło KFC, Burger Kingów czy Mc Donaldów na świecie? W centrach handlowych i poza nimi? Takie dane-są niedostępne. Słyszymy z reguły o dynamicznym rozwoju i kolejne zapowiedzi otwierania nowych punktów.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *