Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Rometem przez świat-poradnik najemcy

Jeden z czytelników ...

Jeden z czytelników jakiś czas temu zadał pytanie dotyczące polskiej franczyzy producenta rowerów Romet. Szukał w sieci komentarzy dotyczących tej sieci. Negatywnych nie było. Postanowiłem zadzwonić do firmy, aby się czegoś dowiedzieć w tej sprawie. Wprawdzie są to informacje poufne, ale człowiek odpowiedzialny za rozwój franczyzy udzielił informacji jakie są zasady i jak ta sieć się rozwija.

stary_romet

zdj.romet.pl

Idąc do firmy podpisujesz dokument o poufności, a potem przechodzimy do konkretów. I te konkrety wyglądają tak.

romet2

Żeby otworzyć taki sklep potrzebne jest 100m2. Wkład własny wynosi 30% wartości towaru (kaucja depozytowa) , którym są rowery produkowane w Polsce i skutery, motory, pojazdy mechaniczne  sprowadzane z zagranicy. Ten wkład to ok. 45 tysięcy złotych. W tej cenie jest lada spadziowa, ścianka ekspozycyjna i towar. Wydzielona jest franczyza rowerowa i motorowerowa.

Drugi wariant jest taki, że potrzebna jest powierzchnia 350m2. Towar ten sam, ale do tego można sprzedawać sprzęt fitness. To franczyza pełnoasortymentowa. Wówczas wartość tej kaucji będzie wyższa.

Od 2009 roku producent sprzedaje możliwość otwierania tych sklepów i wówczas umowy zawierano na czas nieokreślony. Z reguły na pięć lat. Dziś tylko na rok. To czas minimalny zawarcia tej umowy. Końcem tego roku otwartych zostało kolejnych pięć sklepów. Umowy nie zawierają kar i można je rozwiązać za porozumieniem stron. Umowa daje możliwość rezygnacji.

Od pierwszego otwarcia sklepu franczyzowego do dziś zamknięto 10 sklepów. Producent chroni franczyzobiorcę w sprzedaży internetowej. Na stronie sklepu nie kupimy taniej produktu niż w sklepie stacjonarnym. Uruchomiony jest też system wsparcia sprzedażowego w ramach programu on-line. Firma reklamuje się głównie w pismach branżowych dedykowanych systemom franczyzowym i na portalach internetowych.

W Polsce są 143 sklepy na zasadach franczyzowych. Nie wskazuje się jako lokalizacji ch i gh. Te sklepy są przy ulicach. Co ciekawe rowerzyści na forach dopytają jak to jest z parkowaniem w gh. Tutaj każdy regulamin jest inny w tej kwestii, ale są parkingi dla rowerów specjalnie wydzielone. Ktoś podpowiada żeby parkować tam gdzie są kamery na wypadek kradzieży.

Po tym telefonicznym kontakcie nie mam wątpliwości, że firma nie ma nic do ukrycia. Czy są zawarte w niej paragrafy o milczeniu pomiędzy franczyzobiorcami? To już sugeruję sprawdzić na własną rękę. Umowa na rok wydaje się bezpiecznym rozwiązaniem, możliwośc przedłużania też. Nic na siłę. Bez otoczki. 

Właściciel Rometu to polski wizjoner:

romet1zdj.romet.pl

Nie obraża się, gdy ktoś nazywa go “królem rowerów”. Rocznie w jego zakładach produkowanych jest ponad 400 tysięcy jednośladów. To jedna trzecia całej produkcji w Polsce. Połowa z nich trafia na eksport, głównie do krajów Europy Zachodniej. Ubiegłoroczny przychód jego firmy wyniósł ponad 230 milionów złotych. 

Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3563235,wieslaw-grzyb-jak-zbawca-rometu-zostal-krolem-rowerow,id,t.html 

Więcej na temat Rometu jest tutaj.

www.romet.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *