Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Zamazane rankingi-poradnik najemcy

Jedną z noworocznych ...

Jedną z noworocznych zmian jest zapowiedź podwyższenia stawki minimalnej w zakresie wynagrodzeń. Sto złotych. O tyle wzrosną najniższe pensje. Protoplaści retailu i wszelkiej maści ekonomiści wysnują jeden wniosek. Koszyk zakupów pójdzie w górę-ożywi gospodarkę. Kolejne dane dotyczące spadku bezrobocia w całym kraju mogą być sygnałem, że faktycznie idzie nowe i kryzys za nami. 

Wczytując się w dedykowane portale dotyczące najogólniej retailowo-biznesowego rynku trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z bańką mydlaną. Unoszącą się nad ziemią i lawirującą feerią barw oraz zwiastującą  światu-trzymając się grudniowej retoryki- dobrą nowinę. Jednocześnie abstrahując od skutków demograficzno-politycznych 500 złotych na kultowe już dziecko „nie ożywi gospodarki”.  Kolejną zmianą jest zapowiedź opodatkowania od obrotu wielkopowierzchniowych sklepów. Larum, które wylewa się lawą słów w tym temacie jest przytłaczającą IQ argumentacją.

W jednym  z grudniowych programów Polskiego Radia naczelna portalu www.dlahandlu.pl uspokajała słuchaczy, że opodatkowanie nie musi mieć przełożenia na wzrost cen produktów dla klienta. Czyli straszenie cenami i skutkami zakupowymi jest grubo na wyrost. Nie wykluczone jednak i nad tym się zatrzymajmy, że gh i ch podniosą czynsze dla najemców. Czyli ta zmiana uderzy w tych, którzy już podpisali umowy i tych którzy zamierzali lub/i zamierzają to zrobić w przyszłości.

Biorąc powyższe pod uwagę należy pamiętać, że sytuacja dotycząca obowiązujących braku reguł-ulegnie zmianie. Dlatego nie ulega wątpliwości, że podpisanie umowy w pewnego rodzaju zawieszeniu-bo nie wiadomo-czy faktycznie podatek zostanie wprowadzony-jest nie komfortowym momentem do podejmowania decyzji.

Cieszy fakt, że w minionym roku komercjalizacje były wyjątkowo trudne i np. filantrop, zwycięzca Rajdu Dakar Rafał Sonik (właściciel Gemini Park w Bielsku Białej i Gemini Jasna Park w Tarnowie) osobiście w Tychach stał się akwizytorem powierzchni handlowej przekonując przedsiębiorców o zbawiennej roli gh dla rozwoju miasta. Wygłosił swoiste Urbi et Orbi. Czekam na tekst w oryginale i wówczas przytoczę cytaty. Na razie sięgnijmy wstecz.

Gh mają kapitalny PR-to już wiemy. Z najwyższej półki. To sprawiało przez lata, że mantra „jest fajnie jest super, szukamy nowych marek dla naszych klientów” sprawdzała się co do joty. Wszelkie postawy „reakcyjne” były w sposób skuteczny pacyfikowane. Nie inaczej stało się w przypadku zapomnianego dziś rankingu na galerie handlowe „naj” i nie „naj” czyli najlepsze i najgorsze. Grafiki wyglądały tak.

“Najlepsze”

galerie_good

 “Najgorsze”

Ranking1

Ranking wzbudził wiele kontrowersji, bo te najgorsze poczuły się delikatnie mówiąc-urażone, ba, skrzywdzone. Sami członkowie Polskiej Wielkiej Rady Centrów Handlowych zarzucili Pentorowi niewłaściwą metodologię. Działania Rady były na tyle skuteczne, że kolejne rankingi uwzględniają już tylko „najlepsze galerie handlowe”. Kategoria „najgorsze” zniknęła. Pojawiły się natomiast różowe slajdy. Zleceniodawcą badania było Polskie Stowarzyszenie Najemców Powierzchni Handlowych.

http://serwer1389333.home.pl/test/data/documents/ranking2.pdf

http://serwer1389333.home.pl/test/data/documents/ranking3.pdf

„Raport stanowi utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 roku Nr 90, poz. 631 ze zm.) i objęty jest ochroną przewidzianą w tej ustawie. Raport, ani żadna jego część, nie może być publikowany, rozpowszechniany, nadawany, reemitowany, odtwarzany, wprowadzany do obrotu, jak również nie może być przedmiotem najmu i użyczenia, a także nie może być przechowywany w jakiejkolwiek bazie danych lub systemie odczytu jakiegokolwiek typu, bez uprzedniej pisemnej zgody Polskiego Stowarzyszenia Najemców Powierzchni Handlowych. Jeśli jakakolwiek osoba dopuści się naruszenia któregokolwiek z powyższych zakazów, będzie pociągnięta do odpowiedzialności cywilnoprawnej i karnej”.

Ostatni raport opublikowano w 2012 roku.

http://www.psnph.pl/aktualnosci/ranking-centrow-handlowych/

Najchętniej dziś ogłaszane konkursy na “naj” to na “najładniej oświetloną” gh lub/i choinkę.

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *