Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

9 złotych dziennie-poradnik najemcy

Korzystając z okazji ...

Korzystając z okazji  mentalnego niebytu odpowiadam na pytania tych, którzy są rozczarowani czy zdziwieni. Gdybym miał autoironicznie zwizualizować siebie-tak jak robiłem to wielokrotnie w odniesieniu do systemu retail- to zrobię to tak.

f112

Od jakiegoś czasu zajmuję się czymś innym. Czyli piszę nie tylko o franczyzie,  ale też o pewnym człowieku, który zasługuje na to, aby jego historię życia opisać. Fragment:

„Kradzieże samochodów, dziwki, pobicia, włamania, kryminał. Życie na ulicy i zespół Korsakowa. Zapomina skąd jest, gdzie żył, kim jest. Nie potrafi sobie przypomnieć jak trzymać łyżkę, widelec, długopis. Nie potrafi zasznurować butów, podpisać się. Zapomniał litery i alfabet.

Mozolnie uczy się chodzić, mówić i pisać.  Przywieziony w foliowym worku do zakładu odwykowego kryminalista nie rokuje szans na to, aby wrócić do życia. Robi wszystko, aby przetrwać i wrócić tam skąd przyszedł. I znowu pić. Powoli dochodzi do siebie. Syn idzie w jego ślady. Wybiera sznur. To samobójstwo jest jego porażką. Nigdy nie był ojcem. Córka leczy się psychiatrycznie. Dzieci poszły w ślady ojca. Ale on przeżywa coś czego nie potrafi nazwać. Stał się ojcem dla wielu. Podniósł się z dna, które nie ma głębi. To już tylko otchłań. Człowiek bez szans, wykształcenia, znajomości języków obcych i pokory. W końcu uznał, że jest bezsilny. O nim jest ta prawdziwa opowieść.”

To fragment książki, którą piszę i nie mam pojęcia kiedy się ukaże. Jak skończę. Budżet tego człowieka na dzień to 9 złotych. Za tyle żył. I był uśmiechnięty. I pomógł wielu ludziom choć eksperci nie dawali mu szans. I tym też się zajmuję. Bo to jest pozytywna historia. Dlaczego cytuję fragment? Po co? Skoro on mógł to ty też możesz. Po to. I nie ma sytuacji z której nie da się podnieść.

Żebym mógł to skończyć to muszę coś odłożyć. I to jest toksyczny system retail. Toksyczny też dla mnie. Jakie znaczenie ma kolejny pustostan i komunikat, że otworzy się to czy tamto czy zbudują tam czy gdzie indziej?

http://m.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/artykul/pierwszy-sklep-w-galerii-tomaszow-bedzie-gotowy-w-maju

I tak nie mamy na to wpływu (link od czytelnika). I mieć nie będziemy. Mamy wpływ jedynie na analizę i podejmowanie decyzji. I własne przemyślenia czy wnioski. Jest jeszcze jeden-ważny powód. Jedna z informatycznych firm buduje start-upa, tak chyba mogę nazwać ten projekt. I kończą go. Dlatego muszę masę detali podopinać. Odbyć wiele spotkań w tej sprawie. Temu się poświęcić.

„Licytacja” ma formułę ” iwętu” czyli nie przyniesie zysku. Bo „ iwęt” w gh rzadko podnosi obrót, może podnieść i często tak się dzieje-ciśnienie najemcom- którzy za to płacą.

 I stąd to wyhamowanie.

Proszę tak dla samego siebie spróbować uruchomić np. bloga i pisać. Robić zdjęcia, słuchać, dokumentować, kojarzyć. Jednocześnie starając się jakoś doradzić w danej konkretnej sytuacji. To pochłania ogromną ilość czasu. Dlatego też nie zamierzam bloga „przekwalifikowywać”, doprowadzać do jakiejś „ewolucji” . To co z tej perspektywy jest wartościowe to komentarze. Uzbierało się ich ok.500. Zdecydowana większość z nich też może stanowić wskazówkę. To co moim zdaniem też jest wartościowe- po stronie ludzi zarządzających gh w Polsce to fakt braku hejtu tutaj. Zresztą w drugą stronę też to działa. Na stronach facebookowych jest wzajemny szacunek. Po co robić komuś gnój w taki sposób? I to jest okej. Dlatego proszę o zrozumienie. Retail został wyeksploatowany. Z mojego punktu widzenia. To jest ta ściana do której blog doszedł.

Ostatnie wydarzenia i protesty związane z podatkiem dotyczącym gh i franczyzobiorców mogą nasuwać różne wnioski-w tym takie, że zrzeszenie się w sieci wielu pomogło-ale dla wielu też prowadzenie sklepiku to sposób na przetrwanie, a nie zarabianie kokosów. Dobre jednak i to. Polityczne pomysły-nie wymagają komentarza. Komentuje się “sam”.

A sama franczyza…cóż. To pewien mechanizm.

Zrób to z Energą

Na targach franczyzy pojawiają się też zupełnie nowe pomysły na biznes, wschodzące. Można założyć brazylijską szkółkę piłkarską, albo stać się dystrybutorem prądu. Ten model franczyzy sprzedaje Energa Obrót. SA. Z prospektu reklamowego dowiadujemy się, że franczyzobiorca pokrywa wszystkie koszty (lokal, personel, media, wyposażenie, wizualizacja) w zmian za to dostaje produkt czyli energię i szkolenia plus systemy informatyczne jako wsparcie sprzedaży. Punktów przybywa w zawrotnym tempie. Folder brzmi zachęcająco do podjęcia współpracy W 2013 roku ENERGA podjęła decyzję o rozwoju sieci franchaisingowej.

Pierwsze placówki partnerskie powstały w pierwszym kwartale 2014 roku. “Przyjęty aktualnie model współpracy z partnerami zakłada, ze Energa Obrót SA dostarcza produkty, procedury, procesy, system IT oraz wsparcie marketingowe, w tym ogólnopolskie kampanie reklamowe. Po stronie Partnera leży dobranie odpowiedniej lokalizacji, dobór wykfalifikowanej kadry doradców, a także sprzedaż produktów i usług ENERGA Obrót SA. …To wartości tworzą naszą tożsamość, pomagają nam podejmować właściwe decyzje, dzięki nim wiemy jakie są normy zachowania, w jaki sposób realizować cele, na co stawiać w relacjach z partnerami biznesowymi”.

Zachęcające do współpracy slogany wzbudzają ciekawość, mowa jest o pro klienckiej postawie, odwadze i odpowiedzialności, pasji i zaangażowaniu, determinacji i realizacji celów, otwartości i szacunku.

Co jest przyczyną tak dynamicznego rozwoju tej sieci? O tym już prospekt milczy. Okazuje się, że dynamiczny rozwój tej sieci ma związek ze zwolnieniami pracowników firmy. Na pociesznie zwalniany pracownik dostaje możliwość pracy w zasadzie tej samej-z tym-że na własny rachunek we franczyzowej sieci. Rekordzista prowadzi 19 punktów.

-Nie powiemy jakie warunki zawiera umowa. Najpierw klauzula poufności.

-Dlaczego?

-Takie są zasady-odpowiada przedstawiciel odpowiedzialny za rozwój sieci.

-Ale jaki jest rząd wielkości inwestycji w lokal?

-Tego też nie możemy powiedzieć. To zależy gdzie.

Jedynie z prospektu wiemy, że oczekiwana lokalizacja- w miejscowości powyżej 10 tysięcy mieszkańców, odległość od już istniejącego punktu nie powinna być mniejsza niż 20 km, lokal (25m-40m2) ma być usytuowany o dużym ruchu pieszych najlepiej w centrach miast, najlepiej na parterze z minimum jedną dużą witryną i ma sąsiadować z innymi lokalami o podobnym prestiżu.

Podczas targów nie dowiesz się niczego, żadnych konkretów. Czekoladowe cukierki na osłodę plus kawa robią dobre wrażenie. Nieoficjalnie partner może liczyć na 30% prowizji od klienta”. Roboczy fragment książki Franczyza Fakty i mity.

I to pisanie też pochłania masę czasu i wymaga skupienia. Wymaga spotkań. Rozmów. Trudno to wszystko pogodzić.

W opisie licytacyjnego „iwętu”  napisałem też o publikacjach. Po co? Aby sobie i czytelnikom uświadomić, że temat wydaje się być wystarczająco nagłośniony i pokazany. Że temat się przebił do opinii publicznej i pokazał też tę drugą stronę systemu retail. Jest tutaj napisane co należy-moim zdaniem robić, jak działać, jak się nie dać zastraszyć.

Reasumując mam nadzieję, że w jakimś stopniu wyjaśniłem co i jak.

Tymczasem kolejny link który dostałem wczoraj. Od czytelnika. Dotyczący słynnej Pestki, która chciała zniszczyć kobietę. Ta się jednak nie dała i kar sąd nie zasądził. W uzasadnieniu sąd wypunktował niekompetencję retailovych prawników.

http://epoznan.pl/news-news-64720-Ewakuacja_Galerii_Pestka._Pozar

Czytelnikowi dziękuję. I pozdrawiam.

Polecam tekst.

http://dziendobry.bialystok.pl/druga-strona-galerii-handlowych/

I dźwięk. System retail-kończy tak jak…

https://www.youtube.com/watch?v=bwslHhjkcmY

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *