Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

“Moi znajomi gryzą paznokcie”-poradnik najemcy

Obserwuję skąd ...

Obserwuję skąd czytelnicy tutaj zaglądają. M.in. z Oświęcimia. Lokalne media informowały o budowie nowej gh. Wiele miesięcy temu. Czytelnicy bloga podlinkowali pod tym tekstem adres przeliczonych. Z tego linka z kolei wpadali ludzie tutaj. Nie przeceniałbym tego, bo fakt stuprocentowego skomercjalizowania modo w Warszawie świadczy o tym, że ludzie nie wpadli tu wcześniej z innych miast pomimo szeregu publikacji na ten temat.

Poza tym co do zasady biznes to taka domena na której zna się każdy. Wie, jak, co i gdzie. Dlatego też jestem zdania, że być może-bo pewności mieć w tym przypadku mieć nie można, że ten tekst który dostałem dziś:

„Co do Niwy, to na szczęście z tego co mi wiadomo nie otwiera się 2 Galeria w Oświęcimiu… Powód oczywisty – brak chętnych najemców, Ci którzy podpisali umowy masowo się wycofują- sprawa w sądzie. Właściciel chce sprzedać wybudowany obiekt…”

Ma jakiś związek z podnoszeniem świadomości na czym to polega. Szukam potwierdzenia. I wpadam na ciekawego bloga.

“Do rzeczy :

Połowa roku 2015 początek budowy Park Shop w Oświęcimiu na ul. Królowej Jadwigi.

Wrzesień
Znajomi szturmują mnie pytaniami o pomoc w decyzjach co do czynszu, lokalizacji, warunków. Pytają mnie drobni przedsiębiorcy którzy chcą wynająć małą powierzchnie sklepową.

 

Październik
Dostaje informację co do czynszów – 50 m2 3500 zł netto w małym pasażu. Jakie sklepy w Park Shop ?
Właściciel rzuca najlepsze karty na stół – Empik, Smyk, Deichmann, CCC, Home&yuo, Zara,Bershka
Super sklepy ! Po tygodniu dowiaduje się, że cały pasaż zajęty !
Po 2 tygodniach i po weryfikacji wiemy, że będzie tylko Deichamnn i CCC, Matres Sport,Pepko RTV AGD i prawdopodobnie Yjsk oraz mała spożywka. Czyli zupełnie inne

Właściciel dalej mówi, że będą super sklepy które przyciągną do Parku klientów.
Dwa tygodnie później otwiera następne pseudo pasaże dla małych lokali – i tu zaczyna się problem.
Podpisuje umowy z każdym ! Tam więc mamy na małej przestrzeni 3 sklepy bieliźniarskie, 3 sklepy z galanterią, 3 Jubilerów, 2 kwiaciarnie, 2 sklepy z trafiką i 2 z telefonami komórkowymi. No ale każdy sklep w innym pasażu..
Większość jest przekonana, że są sami.

Przypomnę umowy są na 5 lat a czynsz wcale nie mały.
Moi znajomi gryzą już paznokcie….

Grudzień
Jest jeszcze jeden pasaż na 6 małych sklepów oraz wyspy o Boże ! umowa na 5 lat ! Umowy nie można zerwać. Warunki są żywcem wzięte z XIX wieku. Umowa jest nie dwustronna ale jednostronna !
Właściciel traktuje wszystkich jak dojna krowę !
Z wyspami Galeria Katowicka podpisuje umowę na rok a po roku
Właściciel nie ma chętnych na duże lokale i podpisuje umowy z kimkolwiek !
Jak można podpisywać umowę nie wiedząc co tam będzie ! Przecież to jest samobójstwo !
Właściciel traktuje was jak baranów i idiotów !
Nie twierdzę, że komuś się nie uda zrobić biznesu. Najlepszy zrobi pan z Wołomina.
Dlatego nie bądźcie baranami i walczcie o swoje ! Chce Pan kasę za wynajem ? Powiedz pan jakie będą naprawdę sklepy”.

http://niedlaparkshoposwiecim.blog.pl/

Trudno powiedzieć dlaczego autor poprzestał na jednym wpisie jak i znaleźć namiar na jakieś biuro najmu czy firmę komercjalizującą. Jedno jest pewne. Gh nie została otwarta przed Wielką Nocą. Termin został przesunięty.

W przypadku Jaworzna jednak na Śląsku mamy 100% skuteczność i z całą pewnością wiem-nie myślę, że tamtejsi przedsiębiorcy nie dali się nabrać i NIKT z Jaworzna-nie podpisał tam umowy w galerii Galena. Po pierwsze w trakcie budowy, kiedy stały zalane wodą słupy lokalny bezpłatny tygodnik odpalił tekst na jedynce dotyczący treści zawartych na blogu.

http://twj.pl/index.php/miasto/503-atrakcja-czy-pulapka

Lokalna kablówka wypuściła materiał ze spotkania z paroma ludźmi, którzy podali to dalej. Jaworzno to nie metropolia i wieść poszła szybko do ludzi. Kilka miesięcy później przyjechali naganiacze franczyzy. Pudło. Nikt z Jaworzna nie skorzystał z cudownych recept na biznes, ani nie uwierzył w sprawdzone know how. Bo dostali ten temat na tacy przed czy w trakcie próby naciągnia i wprowadzania  błąd.

Byłem tam wczoraj. Niedoświetlona porażka. H&M-puchy, Reserved-puchy, Cropp-puchy, Lodomania-nie źle, pozostała odzieżówka-puchy. Plus to bezpłatny parking i kino. Hitem jest chiński market. Ale o dziwo-też pusty.

Tymczasem w  centrum miasta przybywa pustostanów. Rynek opustoszał. Dach nad głową zrobił swoje. Gazeta i kablówka zrobiły swoje. W tym przypadku: trafiony zatopiony-nie przypadkowo.

Nie przypadkowo też piszę o retailovych paranoikach, którzy jeszcze wierzgają opowiadając bzdury Onetowi czy innym mediom o nasyceniu rynku, pustostanach, o wynikach finansowych, o zapotrzebowaniu etc.

Aby uniknąć ekonomicznego języka teorii trzymając się zasady „nie wykład, ale przykład” zajrzyjmy do starego budynku handlowego o nazwie Sadyba Best Mall należącej do francuskiego inwestora Klepierre.

Kawiarnia. Niemiecka marka. Jeszcze w kwietniu wyglądała tak.

201511234558

 

201511234561

 

I tyle po niej zostało.201604274784

Podniesienie czynszu o ponad 100 procent. Z dnia na dzień. I gorączkowe szukanie następcy. Właściciel nie poszedł z torbami. Jest teraz tutaj.

jest

Na centralnym w Warszawie.

jest2

Przenieśmy się teraz do Wałbrzycha. Dwie siostry prowadziły w dwóch poznańskich gh kawiarnie. Profesjonalnie. Byłem tam. Widziałem wystrój, meble, sposób obsługi klienta. Po gh pozostały długi (nie duży-do spłacenia) i stres.

fajne1

Miesiąc temu otwarły kawiarnię przy ulicy.

fajne2

Też słyszały, że nie potrafią tego prowadzić. Że muszą zmienić wystrój itd.

fajne3

Nie zarobiły jeszcze na siebie, ale na czynsz już tak. Nie dopłaciły. Po miesiącu. I o to chodzi. Bo retail to jak złoty wałbrzyski pociąg.

https://www.facebook.com/Szugar-bejb-cafe-968321149888736/ 

wniosek: przed podpisaniem umowy w gh niech zadrży Ci ręka przy jej podpisaniu.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *