Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Nie kupili, bo nie mieli za co-poradnik najemcy

Malls jako taki to ...

Malls jako taki to filozofia, idea, sposób na życie. W latach sześćdziesiątych w Stanach wymyślono centra handlowe jako miejsca w których ma dziać się wszystko. Ale  ludzie tego na dłuższą metę-nie kupili, bo nie mieli za co. Najemców wykończyły czynsze.

Dlatego też gh przy założeniu czynszu na poziomie 500 złotych/mc miałaby sens istnienia. Bez sensu jednak jest założenie, że klient w gh zrobi wszystko. Czyli: naje się, ubierze od stóp do głów, zrobi manicure, fryzurkę, pojedzie na lekcję angielskiego w tym czasie dzieci będą się bawiły na placu zabaw, albo jeździły ciuchcią po pasażach. Błędne jest założenie, że w międzyczasie facet zaliczy fitness, a pani pójdzie na zumbę. Potem oboje zjedzą frytki, zapiją colą i puszczą lotka na kumulacji. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń koniecznie film i do tego kubełek popcornu. Kolejny dzień już jutro. Od 9.00 dnia następnego szansa na sukces, na kolejne atrakcje. Chodzenie na szczudłach, malowanki na buziach i karuzele. 

PR przekaz jest taki : to się sprawdziło, tak jest na całym świecie, a my, biedni zacofani Polacy musimy się o tym dowiedzieć. Mało tego. My, zacofani janusze musimy się uczyć i co ważne. Chcemy tego. Bardzo. To nas rozwija, nasz intelekt, potencjał. Uczymy się od mistrzów.

Deweloperzy  w Stanach mieli mocną pozycję, zresztą do dziś mają, galerie handlowe były cudem społecznego sukcesu i awansu. Do tego stopnia, że JF Kennedy jadąc ulicami Dallas na spotkanie z wyborcami nie jechał na skwer, plac czy do parku. Spotkanie miało się odbyć w centrum handlowym. Jak wiemy do niego nie doszło. Prezydent potęgi gospodarczej, militarnej, intelektualnej, biznesowej jechał do handlowego centrum. Centrum prestiżu. Być może do tego. W Dallas.

d0173b273c6eb58c500a8e386ca9b3a6

Melodramatyczny film bez dubbingu.Piano w tle. New retail romantic.

https://www.youtube.com/watch?v=dcBgTInR2No

mier

Więcej galerii handlowych z Dallas znajdziecie tutaj.

 https://www.google.pl/search?q=dead+malls+dallas&biw=1600&bih=755&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjG2v-D9fnMAhVGQZoKHeKyBecQsAQINA

Dziś te same Stany zadłużone są u Chińczyków, którzy wyszli z innego założenia. Za miskę ryżu można szyć i zalać światowy rynek tanim produktem. Jakie to ma znaczenie dziś w Polsce? Takie że mieszkańcy Wilanowa nie przeniosą się do galerii handlowej. Nie będą tam mieszkać. Bo miasta nie da się przenieść pod dach, to idee fixe.

Bo ideologia malls jest oparta o fałszywe przesłanki. Wymysł deweloperów-zresztą całkiem skuteczny- w jedną stronę. To tak jakby z całą pewnością wyjść z założenia, że tygrysy w ZOO są szczęśliwe.  Pranie mózgu było możliwe i wciąż jest, ale jest też internet. Można wirtualnie pozwiedzać to co pozostało z ideologii malls zaadoptowanej przez polskich januszy biznesu, którym się wydawało, że ten sen nieświadomości tak będzie sobie trwał i trwał i trwał. Gumowce zastąpiły lakierki, słoma jednak została i skarpetki w  sandałach.

Bo malls to puszczanie ludzi w skarpetkach, którzy dali się na to nabrać. Dali się nabrać na sen o potędze, o budowanie sieci, o to, że w gh „dzieje się wszystko”. Najczęściej jednak się dzieje w butikach. Zamykanych na głucho i kolejnych otwarciach.  Malls w wersji made in Poland to wynaturzony system, który dociera też do Cieszyna. To małe malownicze miasto na razie nie ma upragnionego centrum popartego kolejnymi badaniami prestiżowych firm. Nie wykluczone, że tam popędzą Czesi, Słowacy i Litwini. Szacuję na dwa miliony zasięgu plus Praga. I frekwencję na poziomie 10 tysięcy pików na dobę.

Tymczasem kilka dni temu odbyłem rozmowę.

Dzień dobry,
rozmawialiśmy dzisiaj przez telefon ws. spotkania w Cieszynie.
Moja (a właściwie nasza, bo piszę w imieniu większej grupy przedsiębiorców i mieszkańców) propozycja terminu spotkania to 7 czerwca o 17.00. Wtedy właśnie Urząd Miejski organizuje konsultacje ws. rewitalizacji śródmieścia, gdzie pojawi się problem przedsiębiorców – jest on bezpośrednio związany z budową galerii “Stela” i ewentualnym zagospodarowaniem Boguszowic jako miejsca na kolejną galerię handlową. Na spotkaniu mają być przedstawiciele UM, wydziału strategii i burmistrz także to najlepsza okazja aby przedstawić inną perspektywę i opowiedzieć o skutkach powstawania takich obiektów w szerszym kontekście. Inne, potencjalne terminy to 9 i 21 czerwca natomiast ten 7 czerwca byłby o tyle ważny, że jest szansa bezpośredniego spotkania się z przedstawicielami władzy. Jeśli zgodzi się Pan przyjechać to zaplanujemy spotkanie w taki sposób aby był czas na prezentację, o której wspominał Pan przez telefon. Byłoby to o tyle istotne, że już we wrześniu ma zacząć powstawać plan rewitalizacji śródmieścia Cieszyna, w którym – naszym zdaniem – przedsiębiorcy nie są brani pod uwagę jako istotna grupa społeczna, która może przyczyniać się do rozwoju miasta.

Wcześniej organizowaliśmy już badania, warsztaty i dyskusje nt. śródmieścia. Zaczęliśmy pracować w zeszłym roku:
http://gazetacodzienna.pl/artykul/gospodarka/cieszyn-pracuja-na-lepsz-przyszlosc-centrum

Od tego czasu odbyły się jeszcze warsztaty z architektami i grupą aktywistów z “Napraw sobie miasto”. Tutaj efekty ich pracy:
http://www.slideshare.net/Napraw_Sobie_Miasto/cieszyn-prezentacja-koncowa1

Wyprodukowaliśmy też specjalne torby promujące idee “Galerii Śródmieścia” czyli punktów handlowych prowadzonych przez przedsiębiorców w zabytkowym śródmieściu jako powodu do odwiedzenia Cieszyna przez turystów. Efekty pracy przedsiębiorców, NGOs, mieszkańców trafiły do władz miasta, ale bez efektu. Raz na jakiś czas wykonują pewne ruchy, ale jest to działanie chaotyczne, nie zaplanowane, nie widać w nim żadnej wizji ani strategii”.

jaja

Zapoznałem się z tymi tekstami. Może być 7 czerwca. Proszę nie oczekiwać ode mnie że zablokuję tę budowę. Niemniej jednak wiem, że przejście z ulicy do gh kończy się tragicznie ze względu na proponowane warunki, czyli wyposażenie na własny koszt lokalu, wysokie czynsze, nietransparentne koszty za części wspólne i czas trwania umowy czyli na kilka lat. Te warunki nie dają szansy na to, że ktoś z ulicy nagle zacznie zarabiać w centrum. Centrum z reguły przyciąga ludzi ze względu na dach nad głową. Czy takie wystąpienie ma sens? Pod kątem potencjalnych najemców na pewno natomiast pod kątem samorządowców wątpię, bo nie wielu myśli poprzez pryzmat miasta jako tkanki w której ma tętnić życie. Takie wystąpienie-nie zaszkodzi. Pół godziny wystarczy.

Tak, jak najbardziej. Formuła takiego pół godzinnego wystąpienia jest jak najbardziej w porządku. Oczywiście nie zakładamy, że wycofają się z planów, ale powinni zdawać sobie sprawę z konsekwencji i trzeba mówić o nich głośno. Także Pana propozycja jak najbardziej wpisuje się w to na czym nam zależy. W takim razie przekażę reszcie przedsiębiorców na spotkaniu roboczym, że możemy liczyć na Pana obecność i pewnie też po tym spotkaniu (2.06) odezwę się ws. szczegółów. Tak jak wspominałam – możemy też zrobić zwrot kosztów podróży. Bądźmy w kontakcie, a zadzwonię jeszcze po 2.06.”

Ktoś tam podpisał umowy?

nie wie pani?

Teoretycznie umowa została już podpisana jakiś czas temu (jeszcze w poprzedniej kadencji burmistrza), ale inwestor się wycofał, bo nie odpowiadały mu warunki stawiane przez miasto. Z ostatnich informacji które do mnie dotarły wynika, że trwają negocjacje między inwestorem a miastem. Mam nadzieję, że to będzie jasne do 2.06 – do tego czasu prześledzę szczegółowo sytuacje i dam Panu znać”.

Czyli w Cieszynie-nie wykluczone, że powstanie gh. Co ciekawe handlujący przy ulicach są zadłużeni. Mówią o tym głośno. Bo rynek jest wydrenowany o czym piszę od dawna. Pojadę do Cieszyna choćby po to, aby argumentami obalić ten mit. Aby nikt tam nie podpisał umowy w kolejnym klocku pseudo handlowym. Bo Cieszyn to jest starówka, zabytki, rynek. Malls to chora idea, a miasto to nie jest zabetonowana spółka Z.O.O.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *