Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Galeria jest jak Twoja matka-poradnik najemcy

Krajowy Rejestr ...

Krajowy Rejestr Długów opublikował dane dotyczące prosperity.

„W bazie danych KRD BIG wpisane jest 3 456 firm z branży spożywczej, ich łączne zadłużenie wynosi 197 mln zł. Na jedno przedsiębiorstwo, wpisane na listę dłużników, przypada średnio 57 tys. zł do zapłaty”. (…)

„Obecnie największe łączne zadłużenie mają firmy zarejestrowane w województwie mazowieckim. Wartość długu firm działających na terenie tego województwa przekracza 33,6 milionów złotych, to o 7,5 mln więcej niż jesienią ubiegłego roku. Drugim co do wielkości dłużnikiem są przedsiębiorstwa z Wielkopolski, które zalegają 26,8 mln zł”. 

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,20584951,polska-branza-spozywcza-tonie-po-uszy-w-dlugach-przez-podatek.html#BoxBizLink

Warto ten tekst przeanalizować pod kątem już nie samej spożywki, ale patrząc szerzej. Czyli postawić sobie pytanie czy skromny klient kupi spodnie czy bułkę. Ubrania też stoją. Czyli nie idą jak kiedyś. Tekst nie jest kompleksową diagnozą. Głównym „winowajcą” są problemy z Rosją, ale i przede wszystkim nowy podatek przerzucony na dostawców. Jeszcze się nie pojawił-a już zadłuża. Powód leży jednak w zupełnie innym miejscu.  Tutaj.

biedrawww.biedronka.pl

W ilości. Kanibalizacji rynku. Jeśli Rossman sprzedaje tornistry to jak ma je sprzedać handlowiec z torbami, walizkami i tornistrami gdzieś przy ulicy? Klient kupi w Rossmanie, bo taniej. Chyba, że ma taki kaprys, środki i ochotę to zdarzy się, że sięgnie po produkt marki „premium”  w gh.

http://natemat.pl/187305,tylko-w-tym-roku-biedronka-zamknela-14-sklepow-szok-klientow-jestesmy-w-ciezkiej-sytuacji

To jest czas oszczędzania, szukania gdzie taniej. W sieci, w promocjach, w gazetkach.  O tym się głośno nie mówi, żeby nie siać paniki, ale Niemcy oszczędzają.  Poza tym to nie brzmi dobrze, że ktoś oszczędza i pcha do skarpety. Tną koszty w budżetach domowych. Nie ma szału. Polacy, którzy tam pracują też oszczędzają-Ci, których akurat znam. Wracają i odkładają. I jeśli pojawiły się siłki na wolnym powietrzu to dbający o kondycję łączą dwa w jednym, biegają i ćwiczą. Za darmo.  Nie tylko z oszczędności, ale wygody.

Dlatego retail nie ma przyszłości choć jestem więcej niż przekonany, że naganiacze naciągną jeszcze wielu ludzi. Na wirtualne dane, na sfałszowane dokumenty, na opowieści, psychomanipulacje. Komunikat, że najemcy zwiększają powierzchnię…choć brzmi fajnie, jest realnie zmuszeniem do powiększenia nie ze względu na szybujące obroty. Chodzi o dopychanie pustostanów. I mają dwa wyjścia. Odmówić-co wiąże się z natychmiastowym wypowiedzeniem umowy i opuszczeniem rolet, albo powiększyć i ciągnąć ten wóz. Tak to działa. Z wyłączeniem takich budynków jak gh w Rawie Mazowieckiej czy społemowskich budynkach. Bo z kolei w takich miejscowościach jak np. Węgierska Górka budynek zwany gh miał kilkunastu najemców. Dziś właściciel budynku sam prowadzi sklepiki i windykuje dłużników. Pomimo stosunkowo nie wysokich czynszów na poziomie 2-3 tysięcy/mc. Nie ma chętnych tam na zakupy w takiej ilości, żeby te czynsze uciągnąć.

Zajrzyjmy teraz na drugą stronę mapy. Czyli na Ukrainę. Do stolicy. Do rekinów biznesu. Lepiej to brzmi niż Janusze.

rekiny

Szał na otwarciach. Prasa, radio, telewizja. Wstęgi, uściski dłoni.

rekiny2

Ocean Plaza ma coś czego nie mamy my, a wg specjalistów od komunikacji-niewątpliwie na to czekamy.

ocean3

Akwarium. I tysiące bankrutów. Czynsze z sufitu. Rekordowy to 600 dolarów za metr. Poza tym standardowo. Przy czym jest drobna różnica. W ogłoszeniach o możliwości najmu firmy otwartym tekstem piszą o wysokości czynszu. Nie jest to tajemnicą jak i to, że kraj zbankrutował.

Okradziony przez oligarchów i naciągnięty na hipoteki w dolarach praktycznie jedzie tylko na kredycie. A ludzie stamtąd masowo uciekają, gdzie się tylko da wyjechać. Utopieni. Najemcy na UA płacili po kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy zł (w przeliczeniu) za lokal. Najmniejsi najwyższe. Podobna zasada. Też dali się nabrać na frekwencje, mapki, galeryjne franczyzy. Też pustostany zakleja się reklamami. Tam jednak dziś nikt nie twierdzi, że ciągle rośnie. I jest komukolwiek potrzebne.

Ludzie retailu mają wiele legend. Jedna z nich.

Galeria jest jak matka. Wychowuje swoje dzieci. Prowadzi za rękę. Uczy. Doradza. Pomaga. Rozumie. I kiedy dziecko dorośnie-to dzięki niej zaczyna zarabiać. 

wniosek: jako niedorosłe dziecko musisz wiedzieć, że ona jest jak matka.

 

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *