Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

“I opowiadałam co będzie i jak będzie”-poradnik najemcy

Kolejny upadek gh. ...

Kolejny upadek gh. Tym razem w Bydgoszczy. Dom Mody Drukarnia nie przetrwał 7 lat od otwarcia. Lista bankrutów nie jest jawna. Można jednak założyć, że to ok. 200 podmiotów. Najemcy wyszli z długami grubo powyżej 100 tysięcy na głowę. Mniej odporni zrezygnowali szybko. Umowy retailove wykończyły tych, którzy zanim zaczęli już byli skończeni.  Dziś w budynku posadowione jest Bydgoskie Centrum Finansowe, biura, kilka sklepów zostało.

Co tam nie było… Fut fol, fut kort, tenant miks, pik i fik kołami do góry. Dziś można tam zaciągnąć kredyt. „Pomoże” bank i leasingodawca. I jedni i drudzy doskonale wiedzą, że inwestycja w gh nie ma sensu. Nie ma racji bytu. Dlatego tzw. fut kord to nie są eleganckie restauracje (rzadko), a jedynie przemiał kajefsi czy maki. Do tego sabłeje. Gdzieniegdzie hula jedzenie na wagę jakieś pizzerie.

W bydgoskiej drukarni 50 lokali miało być pomysłem na kogoś. Co też się nie działo przed otwarciem? Marki, powiew, wielki świat, setki tysięcy klientów i dziesiątki tysięcy czynszów jako uzasadnienie. Dziś jednak można wynająć tam biuro. Nie warto inwestować pieniędzy w galeryjne mury. Klimy i płytki. Bydgoszcz jest tego dowodem-nie przykładem.

Firmy komercjalizujące potrafią jednak zrobić wodę z mózgu. Łapanki -to klasyczna-też-sprzedaż płytek przez telefon. Na normalnej zasadzie handlowej. Książka telefoniczna, google, portale lokalne, dane teleadresowe i  ruszała machina sprzedaży.

–Sprzedawałam powierzchnie w centrach handlowych w Polsce. Jako sprzedawca najniższego szczebla. Moim zadaniem było zachęcić najemcę do tego, aby zostawił swój lokal w „mieście” i skorzystał z okazji. Wysyłałam oferty na chybił trafił. I opowiadałam co będzie i jak będzie. Po dwóch latach rzuciłam tę pracę. Nie chcę już tego robić. Im dłużej pracowałam tym więcej widziałam, słyszałam. Niestety mam na sumieniu kilku może kilkunastu ludzi-wspomina była pracownica firmy komercjalizującej.

Młoda kobieta dodaje, że wysyłano mapki, foldery i katalogi. Miasta w którym sprzedawano płytki niejednokrotnie nie widziała na oczy. –Bywało, że śmialiśmy się z jakiegoś małego miasta i zastanawialiśmy się, kto tam będzie jeździł…

Długa rozmowa. To tylko fragment retailovej rzeczywistości. Po lekturze książki Pawła Reszki zatytułownej „Chciwość” mam wrażenie kalki systemu. Są takie publikacje na rynku, których miejsce jest w kanonie lektur obowiązkowych. „Chciwość” do nich należy.

34251beef5

To nowość. Przed podpisaniem czegokolwiek warto sięgnąć po tę pozycję. Obowiązkowo. Nie ze względu na psychologiczne aspekty tego żeby było więcej. Po to, aby zrozumieć jak, kto i co.

Tymczasem w miasteczku banerów nerwowo (Wilanów). Nie tylko dlatego, że jest zakaz wieszania majtek na balkonach. Banery z ogłoszeniem „na sprzedaż” i „do wynajęcia” przysłaniają balkony. I jest ich coraz więcej. Banerów zakaz nie obejmuje. Ludzie uciekają z kredytów. I tam inwestor wciąż drąży temat budowy molocha. Sprawa jest nierozstrzygnięta, ale walka trwa o to, żeby jej nie było. Są też i tacy którym pomysł budowy molocha-nie przeszkadza. Mury pną się w górę też w Tychach. Łapanka na całego. Jedynym plusem jest fakt, że budynek powstaje na peryferiach miasta. W piątki i soboty będzie można robić zakupy. I to by było na tyle jeśli mamy na myśli rentowność najemcy w tym mieście.

P.S. Ktoś kupił ode mnie sto książek Przeliczeni. W promocji 50%. Dzięki. Na bilet do Grecji-wystarczy. Pozdrawiam.

 

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *