Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.
Rozebrana GH_8

Kompletnie rozebrana do wzięcia – poradnik najemcy

Rozebrał ją i przywiózł, Nikt jej na razie nie chce, Jest ich coraz więcej.

Portale ekonomiczne informują o pierwszych okazjach pojawiających się w sieci: od mieszkań, hoteli poprzez pensjonaty na sprzedaż na przeróżnych pomysłach na biznes kończąc. Zauważalny jest- choć na razie nieopisywany szerzej w tzw. dziennikarstwie ekonomicznym- wysyp gh na sprzedaż.

Ogłoszenie o „rozebranej” wzbudziło moją ciekawość. Zanim jednak ją zobaczymy wspólnie opowiem wam o znajomym, który żyje z renowacji maszyn i urządzeń sprowadzanych z Niemiec. Człowiek ten naprawia maszyny wykorzystywane na budowach. Tutaj je remontuje i sprzedaje. Kupuje np. starą budowlaną windę za 500 euro, a po remoncie sprzedaje za 10-15 tysięcy złotych. Ma klientów z całej Polski. Jego mocną stroną jest znajomość niemieckiego i umiejętności naprawiania, potrafi też znaleźć kupców. Można by powiedzieć, że to złomiarz w trochę bardziej ekskluzywnym wydaniu. Jest zaradny i niezależny. Podobnie jak kiedyś sprzedawcy golfów-używek z Niemiec.


Przypomnijmy, że VW Golf był swego czasu wyznacznikiem statusu społecznego i marzeniem kierowców w Polsce. W miarę upływu czasu pojawiały się nowe marki, komisy i autosalony z używanymi czterokołowcami. To nas nie zaskakuje. Wysyp komisów był znakiem czasu. Odpowiedzią na realne zapotrzebowanie klientów.


Okazuje się, że można też kupić gh w Niemczech, rozebrać ją na kawałki, przewieźć do Polski i szukać kupca. Treść ogłoszenia brzmi kusząco:

Galeria handlowa 620m kompletna, rozebrana 379 000 zł

„Galeria handlowa o powierzchni zabudowy: parter 46mx6m=276m2, piętro 46mx7,5m=345m2 co daje ogólną powierzchnię 621m2. Wysokość parteru 5,7m, wysokość piętra 3-4m. Obiekt jest kompletny, jak widać na zdjęciach. Hala została w całości rozebrana w Niemczech i przetransportowana do Polski w elementach (6 tirów). Osobiście uczestniczyłem przez 2 miesiące w rozbiórce. Konstrukcja stalowa w całości w ocynku. Stan bardzo dobry. Posiadam projekty oraz pomogę w ponownym montażu galerii. Z powodzeniem nadaje się na galerię handlową, gabinety lekarskie, sklepy pod wynajem. Poważnie zainteresowanym mogę przesłać więcej fotek. Więcej potrzebnych informacji przekażę również telefonicznie”.

Gdybyśmy ogłosili konkurs na najbardziej kreatywny pomysł na biznes to zająłby pierwsze miejsce. Jest jednak drobny szczegół-gh przestały być potrzebne. Ten pomysł, rozebrania i przewiezienia- nie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie.


Sam pomysł jednak wart jest uznania i pozostaje kibicować sprzedawcy. W sumie po co pompować miliony skoro to tylko kilkaset tysięcy złotych. Wystarczy znaleźć najemców i biznes gotowy. Teoretycznie. Bo czasy się zmieniły, klienci pozostają w domach, platformy zakupowe nabrały przyspieszenia- stąd też nie dziwi tempo budowy wielkich magazynów, które zastępują gh.


Te ostatnie- jako okna wystawowe- pakują walizki. Firmy komercjalizujące-czyli szukające najemców wręczają pierwsze wypowiedzenia umów o pracę. Taka noworoczna niespodzianka. Do katalogu retailu możemy dodać: depresja, załamanie, nerwice, kredyty, rachunki, windykacja, komornik (geniusze kreatywności i zarządzania też mają kredyty na swoje mieszkania). Zatem czas zapoznać się z tym w praktyce. Na własnej skórze. Do katalogu słów kluczy należy dorzucić: wstyd, listy polecone, telefony, maile. Tak to chłopaki wygląda. Jesteście jedną nogą po tamtej stronie. I jak jest? Witajcie w klubie zadłużonych, wydojonych i potencjalnie bezdomnych.


Podobnie galeryjni franczyzodawcy-obgryzają nerwowo paznokcie zapominając, że nie wypada. Peto i drink-nie działa. Bo licznik długów z każdym dniem… ciągle rośnie. Pamiętacie tę narrację? Widziałeś dwustu ludzi, a tamci widzieli ich pięć, dziesięć, dwadzieścia tysięcy? Pamiętacie rzekome miliony duchów? Liczniki, wskaźniki i przysłowiowe pierdolniki? Wybaczcie tę niecenzuralność- to też znak czasu. Im bardziej napierdaxxxasz tym masz więcej wskaźników i realnych klików.


A tak już na poważnie i bez metafor. Pożegnaliśmy rok o którym wielu mówiło, że przeklęty, niech już odjedzie, bo nowy będzie lepszy. Póki co nie wydaje się, aby rzeczywiście miał nastąpić znaczący przełom. Nie warto czekać i się zadłużać. Jakieś większe budynki handlowe się ostaną, szybki powrót do nich jest jednak wątpliwy. I nie jest to wyłącznie moje zdanie-wielu ludzi boi się o siebie i bliskich. I czy to jest uzasadnione czy nie, to ilu potrzeba tekstów, materiałów radiowych i telewizyjnych, abyśmy na spokojnie poszli sobie w sobotę do gh na kawę?


Jak odróżnić rzeczywiste zagrożenia lub znaczącą poprawę? Jak przekonać klientów, że są bezpieczni?


Antropolodzy twierdzą, że w niektórych z nas „to” zostanie na dłużej. Czy można im wierzyć? Komu dziś można wierzyć na słowo pisane czy mówione?


Dla zainteresowanych polecam nowość: książka wydawnictwa Czarne zatytułowana „Nienawiść sp. z o.o.” Matta Taibi-napisana przez dziennikarza ze Stanów o konsumentach mediów. Lektura obowiązkowa dla poszukiwaczy odpowiedzi na pytania „dlaczego?” jest tak, jak jest. Wprawdzie rzecz dzieje się w Stanach, to czytelnik odnosi wrażenie, że mamy do czynienia z kalką. Czyli „tu” i „tam”. Lektura niepolityczna w sensie „za” i „przeciw”.


Życzę wam wbrew wszystkiemu dobrego roku.


A tutaj niektóre oferty gh-wystawionych na sprzedaż.

Lista się wydłuża. I cytując klasyka-ciągle rośnie.

2 thoughts on “Kompletnie rozebrana do wzięcia – poradnik najemcy”

  1. Karol Poznański

    Bardzo ciekawy test i ciekawe zjawisko. Fajnie byłoby zobaczyć czy/kiedy któraś z rozebranych galerii stanie w nowym miejscu.
    Pozdrawiam!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *