Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.
Gatta

Znana polska firma w Sądzie Gospodarczym-poradnik najemcy

Nie chcą zniknąć, Miejsca pracy czy czynsze? 2000 pracowników…

Gatta walczy o przetrwanie. Sąd Gospodarczy w Łodzi przychylił się do wniosku o postępowanie sanacyjne. Co to oznacza dla firmy i dlaczego taki wniosek wpłynął do Sądu? Zanim odpowiemy na to pytanie przyjrzyjmy się na chwilę historii tej firmy. Spółka swój zakład produkcyjny, dział sprzedaży i marketingu prowadzi w Zduńskiej Woli od lat 90. poprzedniego wieku- to małe miasto liczące niewiele ponad 40 tysięcy mieszkańców.

Gatta

Firma zatrudnia ok. 2000 ludzi, a swoje kolekcje szyje i produkuje w Polsce. To jeden z ostatnich dużych polskich producentów na rynku, który do momentu wybuchu pandemii świetnie sobie radził. Tylko w Polsce produkty Gatty dostępne są w ponad 130 lokalizacjach z czego 33 są w rękach franczyzobiorców-głównie w galeriach handlowych. 

Spadek sprzedaży w lokalach-pomimo wzrostów w sklepie internetowym w sieci-to pierwszy powód uruchomienia postępowania sanacyjnego, drugi powód-to wysokość czynszów i kosztów wspólnych w galeriach handlowych. Zarówno czynsz jak i części wspólne są w stanie doprowadzić do upadku tę firmę i zrujnować jej dotychczasowy dorobek.
Zarząd podjął decyzję o tzw. sanację i mówiąc językiem potocznym poprosił sąd o ochronę. Jeśli z dokumentów wynika, że firma ma szanse na restrukturyzację i jest prowadzona profesjonalnie (czyli nie ma np. bałaganu w papierach) to sąd wydaje decyzję pozytywną dla firmy. Tak się stało w przypadku Gatty.

Sanacja polega na tym, że wyznaczany jest zarządca sądowy, ale skład zarządu w tym przypadku pozostaje ten sam. Ruch ten ma na celu ochronę przed wierzycielami- w praktyce przed właścicielami galerii handlowych, czynszami i częściami wspólnymi. Wynajmujący z mocy prawa nie ma już prawa do:

  • zajęcia towaru,
  • wymiany zamków lokalu,
  • odcięcia prądu,
  • zabrania gotówki z kasy (przypominam, że do wybierania pieniędzy z kasy dochodziło w Krakowie w przypadku innej nieistniejącej już polskiej spółki Ravel).

 

Za zgodą sędziego komisarza to Gatta może wypowiedzieć każdą umowę najmu bez kar umownych, a nie wynajmujący.
Idźmy dalej, sanacja chroni rachunki bankowe i co ważne, gwarancje bankowe. Czyli wynajmujący lub/i komornik ( to prawie jest to samo) nie zajmie kont firmie, a bank nie przeleje pieniędzy na rachunek wynajmującego. Co więcej, wynajmujący nie uruchomi aktu notarialnego. W języku potocznym sanacja to parasol ochronny dla firmy.
Zatem Gatta widząc sytuację na rynku, a przede wszystkim rosnące niezapłacone kwoty za czynsze i części wspólne nie zamierza się poddać.
Na stronie internetowej czytamy:

„Historia marki Gatta miała swoje początki w pierwszym okresie transformacji, przypadającym na lata dziewięćdziesiąte minionego wieku. W 1993 roku pojawiła się na polskim rynku firma Ferax będąca właścicielem marki Gatta. Był to moment przełomowy dla krajowej branży wyrobów pończoszniczych i stanowił kamień milowy w jej rozwoju. Kolejne lata obecności marki na rynku cechował stały progres. Ewolucję napędzała intensyfikacja inwestycji w nowoczesny park maszynowy, a poświadczała ekspansja marki na nowe rynki zagraniczne. Obecnie marka ma pozycję lidera wśród krajowych producentów rajstop i wyrobów pończoszniczych. Gatta może pochwalić się także rozrastającą się ofertą odzieży, również sportowej, oraz bielizny i strojów kąpielowych”.

Polska firma doczekała się też wielu wyróżnień i nagród.
Gatta
Gatta

Polecamy sklepy internetowe Gatty. Minimalny zakup to część składowa czyjegoś etatu.

3 thoughts on “Znana polska firma w Sądzie Gospodarczym-poradnik najemcy”

  1. Oby im się udało bo wejście w sanację co do zasady odcina od kredytów bankowych i poprzedza niestety upadłość. Jedynym ratunkiem klientki.. Pytanie z innej beczki czy spodziewacie się masowych upadłości sieci handlowych w tym kwartale?

    1. Raczej nie spodziewam się masowych upadłości, ale na pewno restrukturyzacje portfeli nieruchomości oraz być może zmiany strategii obecności na rzecz mniejszych obiektów.

  2. Wiadomość od Administracji dla Tomek: Nie publikujemy komentarzy, które zawierają wulgaryzmy, nie wnoszą nic do sprawy, nie są związane z tematem. To jest blog “specjalistyczny” – tutaj nie ma miejsca dla internetowych trolli. Jeśli chcesz się wypowiedzieć zrób to profesjonalnie – podaj fakty i dane – a nie hasła, że “oni się nie znają”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *