Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.
Plaza Center Suwałki

Gdzie lała się krew, konsumują „dobrostan”-poradnik najemcy

Jednym z nielicznych polskich miast, których nie miałem okazji zwiedzić były Suwałki. Za każdym razem patrząc na mapę prognozy pogody ten kultowy prawy górny róg nie dawał mi spokoju. Prawy górny róg to ten, który wpada nam w oko, stąd też małe moduły reklamowe w gazetach są właśnie tam zamieszczane. Na google reklamy Ad Sense są z prawej strony, podobnie na fejsie reklamy: z prawej, a nie lewej-behawioryści dawno to sprawdzili. Stąd też ten prawy górny róg na mapie przyciągał natrętnie wzrok i pytania: ciekawe jakie to miasto, czy rzeczywiście jest tak biednie i zimno?
Koronawirusowe wakacje stały się okazją do tego, aby właśnie odwiedzić Suwałki, a po drodze Augustów i kilka innych interesujących miejsc włącznie z kawiarnią od tej prawdziwej Beaty, która towarzyszyła pokoleniu fin du siècle przy ogniskach wybrzękiwanej na polskich gitarach firmy Muza. W Augustowie jest kilka kawiarni o nazwie Beata (każda z nich twierdzi, że jest właśnie tą Beatą), turyści szukają właściwej, prawdziwej z przeboju „Siedem dziewcząt z Albatrosa”, a nie jakiejś tam podrabianej.
Sam Augustów zatrzymał się w latach 80 poprzedniego wieku, sympatyczny misz masz jak na sadybiańskim bazarku. Frekwencja na statkach turystycznych o połowę mniejsza rok do roku. Imprezy firmowe, wesela-poodwoływane. Tak wyglądało to w sierpniu minionego roku. Bez szału, ale i bez dramatu. Indywidulani sprzedawcy dawali radę pomimo braku tłoku i kolejek przy budkach z lodami.
Prawy górny róg na mapie okazał się być zaprzeczeniem stereotypu i ogólnej opinii, że bieda, zimno i nic tam nie ma. Hale sportowe, zadbane parki, boiska i korty plus sporo zieleni sprawiają, że o Suwałkach można pisać wyłącznie pozytywnie tym bardziej, że blisko do trójstyku i kilku małych uroczych miasteczek. To co może przeszkadzać olinkluziwemu turyście to smród plus roje much ciągnące się za stadami krów schodzących z łąk do obór okolicznych gospodarstw. Po przejażdżce wracamy do samych Suwałk.
Tutaj goszcząca nas pani mecenas nagle ni z gruchy ni z pietruchy burzy mój spokój i proponuje lody w galerii handlowej. Myślę sobie „jpdl, jest tak fajnie, gorąco, po co jechać właśnie tam?”. Wątpliwości rozwiewa argument: „Tam było kiedyś carskie więzienie” przekonuje znajoma. Odrzucam argumenty „przeciw”.
Carskie więzienie Suwałki
Źródło: https://slady.ipn.gov.pl
Wchodzimy do „świątyni katów”, a dziś zakupów i lodów.

Tak uratowano katownię w Suwałkach. W budynku z roku 1901 podczas zaborów wykonywano kary śmierci, w czasach międzywojennych, po wojnie, aż do roku 2000 budynek pełnił funkcję więzienia. 10 lat później samorząd teren sprzedał i tak powstała Plaza Centers.

Dziś w pandemicznych obozach bez okien zamiast krat-paragrafy, kary i windykatorzy. Patrzą na Ciebie jak komornik na szafę.

Wniosków jest kilka. Po Instytucie Pamięci Narodowej na naszych oczach powstaje instytut pamięci retailovej. Suwalszczyzna jest pełna atrakcji i tania. Ma też swoją plazę. Wydaje się, że jednak lepiej budynki rewitalizować niż nic z nimi nie robić. Dziś centrum miasta bije na głowę wówczas i dziś pustą plazę. Dlatego na lody wróciliśmy tam skąd przyjechaliśmy. Do zadbanego i atrakcyjnego centrum miasta. Do którego zwiedzania w przyszłości -serdecznie namawiam, a do przedłużania umów czy ich podpisywania pod żadnym pozorem-nie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *