Zamożni turyści w grudniu podratowali gospodarkę Dubaju. Spotkania, sylwestrowe iwęty i zakupy poprawiły humor chociaż na chwilę najemcom największej galerii handlowej na świecie Dubai Mall. Pomimo to przybywa pustostanów.
Rozmawiamy z Polką, która pracuje w tym największym handlowym budynku świata. Podesłała nam zdjęcia i filmiki.
„Od roku chodzimy w maseczkach do pracy. Był moment, że pracowałam zdalnie, ale teraz przychodzę do pracy. Za brak maseczki grozi kara w wysokości 3000 złotych. Wszyscy się stosują. Od początku pandemii wielu ludzi tutaj, w szczególności obcokrajowców straciło pracę i wrócili do domów. Nie ma tutaj zasiłków czy jakichkolwiek form pomocy. Tracisz pracę, wyjeżdżasz. Tylko w ramach mojej firmy dla której pracuję zamknięto w tym regionie 70 sklepów (w galeriach handlowych).
Nie ma turystów, nie ma obrotów. Ruch spadł katastrofalnie, a ten budynek handlowy stoi wyłącznie na turystach, tutaj miejscowi nie przychodzą, bo nie lubią. 80% zwiedzających i kupujących to turyści. Kiedy Emiraty otwarły się na Izrael ruch się zwiększył, wtedy, w grudniu było ok. 1000 zakażeń dziennie. Teraz jest ponad 3500 dziennie i wprowadzono znowu obostrzenia. Gospodarka bardzo ucierpiała.
Od wczoraj są pozamykane bary i puby, a pozostała gastronomia jest otwarta. Zamknięcie całej gastronomii skończyłoby się katastrofą. Ci turyści, którzy przylatują muszą mieć możliwość zjedzenia posiłków czy napicia alko. Bez tego wszyscy stracilibyśmy pracę. Firmy tutaj pomagają w zaszczepieniu się pracownikom. Jest bardzo dużo punktów szczepień w mieście. W naszej galerii mamy taki darmowy punkt szczepień dla chętnych. Nie ma w Dubaju sytuacji, żeby ktoś otworzył swój punkt jeśli jest zakaz. Za to grożą ogromne kary pieniężne.

“Tutaj w galeriach otwarto punkty, gdzie za darmo można było przeprowadzić test na COVID-19, a teraz jest punkt szczepień”.

Ograniczenia w Dubaju:
Najwyższy Komitet ds. Zarządzania Kryzysami i Katastrofami w Dubaju ogłasza nowy wykaz zaleceń i środków zapobiegawczych przeciwko Covid-19. Środki podjęte w odpowiedzi na wzrost naruszeń wytycznych zapobiegawczych. Wytyczne ważne od 2 lutego do 28 lutego 2021
- Zmniejszenie o 50% liczby dostępnych miejsc w budynkach zadaszonych-wraz kinami, obiektami rozrywkowymi i sportowymi.
- Hotele pracują na 70% swojej wydajności-nowe rezerwacje muszą uwzględniać powyższy limit.
- 70% dotyczy także basenów i krytych plaż w hotelach.
- Restauracje i kawiarnie są otwarte do 1:00.
- Galerie handlowe i sklepy pracują na 70% swojej przepustowości.
- Surowsze kary za umyślne lekceważenie przedsięwziętych środków ostrożności.