Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.
FBI

FBI ostrzega ludzi, dla ludzi-recenzja

Kilka lat temu Puls Biznesu huknął z pierwszej strony, że „FBI zaprasza na kawę”. Tekst dotyczył pewnej Polki, która została przyjęta do FBI. Z tekstu dowiedzieliśmy się, że praca w tych elitarnych służbach była marzeniem bohaterki tekstu i to marzenie się spełniło. Została skierowana do pracy w Polsce. Zdaniem Pulsu Biznesu FBI zapraszało na kawę potencjalnych informatorów, którzy mieliby podzielić się wiedzą o nieprawidłowościach w amerykańskich firmach na terenie Polski. I od tamtego czasu cisza. Tymczasem FBI w Stanach Zjednoczonych Ameryki ostrzega swoich obywateli, ale o tym za chwilę.

Dziś ze zdumieniem czytam tekst na Business Insider:

“Inwestor Venture Capital z siedzibą w Luksemburgu jest zainteresowany około 15 proc. udziałów w San Antonio Spurs – dowiedział się z nieoficjalnych źródeł “Financial Times”. Klub należy do rodziny Holt, która założyła firmę Caterpillar, producenta pojazdów i maszyn przemysłowych. Posunięcie CVC Capital Partners to przykład wchodzenia inwestorów private equity do sportu, po tym jak pandemia COVID-19 postawiła kluby na całym świecie wobec konieczności dofinansowania.”

“Inwestor w sieci sklepów convenience Żabka, CVC Capital Partners, prowadzi rozmowy na temat zakupu mniejszościowego pakietu akcji klubu NBA San Antonio Spurs. Jak donosi Financial Times, wycena może wynieść około 1,3 mld dol. Zdaniem dziennika może to być dopiero początek wchodzenia funduszy private equity do klubów najlepszej koszykarskiej ligi świata.”

Rozpiera mnie duma. Jako były kontrahent sieci ,,Żabka” czuję się cichym sponsorem San Antonio Spurs. Jakiś fragmencik tego astronomicznego 1,3 mld dolarów to moja ,,cegiełka”. Śpieszę zatem z informacją, że ,,convenience” w USA nie ma dobrej prasy, bowiem FBI ostrzega przed taką relacją biznesową swoich obywateli:

Zatem ,,Żabek” w USA nie będzie.

FBI uznaje systemy franczyzowe za piramidy finansowe i przedłużenie łańcucha dostaw.
Cytat z powyższego linku:

„More specifically, pyramid schemes—also referred to as “franchise fraud” or “chain referral schemes”—are marketing and investment frauds in which an individual is offered a distributorship or franchise to market a particular product.

Be wary of “opportunities” to invest your money in franchises or investments that require you to bring in subsequent investors to increase your profit or recoup your initial investment.

Independently verify the legitimacy of any franchise or investment before you invest.”

Tłumaczenie cytatu:

“Mówiąc dokładniej, piramidy – nazywane również „oszustwami franczyzowymi” lub „łańcuchowymi programami rekomendacji” – są oszustwami marketingowymi i inwestycyjnymi, w ramach których osobie oferuje się dystrybucję lub franczyzę w celu wprowadzenia na rynek określonego produktu.

Uważaj na „okazje”, aby zainwestować swoje pieniądze we franczyzy lub inwestycje, które wymagają zaangażowania kolejnych inwestorów w celu zwiększenia zysków lub odzyskania początkowej inwestycji.

Niezależnie zweryfikuj legalność dowolnej franczyzy lub inwestycji przed dokonaniem inwestycji.”

W wolnym czasie – jako były franczyzobiorca żabki mam (jestem bowiem poza systemem gospodarczym) będę oglądał z zapartym tchem mecze San Antonio Spurs.

Listy polecone, które przychodzą do mnie po tej niekorzystnej relacji, posegreguję sobie, a jako przekładki zastosuję karty zawodników:

Karta San Antonio Spurs1
Karta San Antonio Spurs2

Źródło: Allegro.pl

W ten sposób poczuję się częścią wielkiego styku biznesu ze sportem.
Czy doczekamy dnia, że Puls Biznesu albo Insider napisze w konkrecie, że FBI ostrzega ludzi dla ludzi? Może się doczekamy. Nas wyprowadzanie pieniędzy na czapeczki i rzuty za trzy punkty – średnio interesuje.
Wniosek: nie podpisuj żadnej, nawet lekko podejrzanej umowy franczyzowej, a swój ulubiony klub NBA wspieraj bezpośrednio, kupując np. gadżety z nim związane – czapeczki, karty itd.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *