Przeliczeni.pl
Wszystko o prowadzeniu biznesu w galerii handlowej bez cenzury i ukrywania niewygodnych faktów.

Tutaj zobaczysz jak to działa "od kuchni": nadużycia, fałszowanie informacji, szantaż.
Przeliczeni.pl
Systemy franczyzowe w Polsce - czy rzeczywiście to taki złoty biznes?

Sprawdź na blogu jak wyglądają realia prowadzenia tego rodzaju działalności.
Przeliczeni.pl
Bankructwa, rozwody, bezdomność, ucieczki z kraju.

Świadectwa ludzi, których wykończył system retail.

Przeliczeni - geneza powstania bloga

Daniel Dziewit

Nazywam się Daniel Dziewit. W 2011 roku podpisałem dwie umowy w dwóch galeriach handlowych. Wydawało mi się, że prowadzenie działalności w galeriach handlowych jest perspektywiczne. Biznesplany powstały w oparciu o deklarowane „frekwencje”, czyli dane podawane przez zarządzających galeriami handlowymi, dotyczące ilości ludzi wchodzących do tych budynków – klientów.

Przez trzy lata przyglądałem się jak tzw. system retail działa od środka. Jak znikają najemcy, w jaki sposób pozyskiwani są nowi. Zadłużając się z miesiąca na miesiąc proponowano mi spłaty na raty z jednoczesnym wydłużaniem umów najmu na kolejne lata. W ten sposób hodowano mnie jako dłużnika.
30 kwietnia 2014 założyłem bloga „Przeliczeni”. Postanowiłem pokazać opinii publicznej jak wygląda „od kuchni” prowadzenie biznesu w galeriach handlowych w Polsce.
Okazało się, że system retail jest sprytnie przemyślanym oszustwem. Po tym jak 10 grudnia 2014 otrzymałem wypowiedzenie umowy najmu i trzy dni na opuszczenie lokalu pracownicy przed Świętami zostali bez pracy. I pieniędzy. Był to moment zwrotny i początek tego co widzicie dziś tutaj. Ostatecznie pracownicy zostali rozliczeni, a system retail doczekał się swojego „pomnika”, którym jest ten blog.

Przeliczeni - początki bloga na platformie blox.pl

Blox.pl Logo

Źródło: Wikipedia

Przez kilka lat blog postawiony był na serwerze blox.pl należącym do Agory (tak – to ta sama marka, która wydaje np. Gazetę Wyborczą), jednak nie była to komfortowa sytuacja. Wielokrotnie redakcja blox.pl wzywała mnie (pod naciskiem ze strony galerii handlowych lub reprezentujących je kancelarii prawnych) do usuwania i korekt niewygodnych dla nich wpisów.

Listy od galerników napływały z wielu miast w Polsce. Blog otworzył puszkę Pandory i okazało się, że większość budynków nazywanych galeriami handlowymi to klasyczne piramidy finansowe, a poszkodowanych przez firmy zarządzające i PR-owe portale jest więcej niż tych, którzy te firmy tam prowadzą.
W 2014 roku Dziennik Gazeta Prawna opublikowała reportaż zatytułowany „Galernicy” – i tak już zostało. Po emisji reportażu w telewizyjnym Expressie Reporterów w sieci zawrzało. Natychmiast jedna z kancelarii prawnych reprezentująca interesy galerii handlowych zażądała usunięcia filmu ze stron internetowych strasząc TV procesem. W efekcie film zniknął z sieci, ale powstał drugi – w 100% sfinansowany przez Galerników. Do dziś dostępny jest w sieci na YouTube.

Przeliczeni - tajemnice galerii handlowych

Daniel Dziewit - "Przeliczeni - Tajemnice galerii handlowych"
Na kanwie bloga w 2015 roku wydałem książkę „Przeliczeni – tajemnice galerii handlowych”.
Publikacja powstała na podstawie moich doświadczeń i obserwacji, ale również doświadczeń i obserwacji innych najemców, z którymi spotykałem się w całym kraju dokumentując jak działa system retail „od kuchni”. Wszystkie te przemyślenia są poparte dokumentami, jakie otrzymywałem od czytelników bloga i najemców, którzy nie dali się zastraszyć i przerwali „klauzulę” milczenia – tak, dobrze rozumiesz, choć to wydaje się nieprawdopodobne: galerie zabraniały i zabraniają nadal w umowach, aby najemca z kimkolwiek rozmawiał na temat warunków umowy, którą podpisał.

Franczyza - fakty i mity

Daniel Dziewit - "Franczyza - Fakty i mity"
Blog się rozrastał, docierał do coraz szerszego grona odbiorców. Odpowiadając na sugestie czytelników (w tym wypadku franczyzobiorców w galeriach handlowych) zbadałem temat franczyz w Polsce – czyli jak działają pomysły na biznes sprzedawane inwestorom jako pomysł na przyszłość. W efekcie tego „research’u” powstała książka „Franczyza – fakty i mity”.
Książka odniosła duży sukces – została nominowana do Książki Roku w Konkursie Dziennika Gazety Prawnej na najlepszą książkę ekonomiczno – biznesową 2019 roku. Jak dotąd opinia publiczna znała wyłącznie „ludzi sukcesu” z pomięciem sieci, które w całości upadły – zbudowane na oszustwie i nietrwałych podstawach. Franczyza bez regulacji prawnych jest zagrożeniem nie tylko dla indywidualnego biorcy – jest ogromnym zagrożeniem dla całego systemu gospodarczego opartego na handlu i usługach.

Przeliczeni - przeniesienie bloga na WordPress.com

Blox.pl Migracja

Żródło: blox.pl

W 2019 roku Agora podjęła decyzję o zamknięciu serwisu blox.pl. Zgodnie z instrukcją, którą blox.pl umieścił na swojej stronie blog został przeniesiony na WordPress.com. W pierwszym momencie wydawało się, że to dobre posunięcie. Zagraniczny, niezależny hosting mógł uodpornić bloga na naciski kancelarii prawnych, które wielokrotnie żądały usuwania i korekt wpisów. Niestety okazało się że utrzymanie bloga na tej platformie wiąże się z ogromnymi kosztami. Pakiety, których możliwości sprostały by oczekiwaniom wynosiły minimum 240 dolarów rocznie (bez kosztów związanych z dodatkowymi płatnymi licencjami). To zdecydowanie za dużo dla niekomercyjnego bloga finansowego ze środków prywatnych. 

W efekcie, za namową Michała, zgodziłem się aby poszukał on alternatywnego rozwiązania, które nie będzie generowało tak dużych kosztów, a jednocześnie pozwoli na to, aby blog się rozwijał.

I tak oto widzicie efekt tej pracy. Blog po raz kolejny zmienił hosting i doczekał się własnej domeny. Przybyło autorów tekstów i zagadnień związanych z pandemią COVID-19. Przy okazji zmian powstało logo bloga Przeliczeni.
Przeliczeni.pl

W międzyczasie w maju 2020 wydałem trzecią książkę, tym razem nie związaną z systemem retail czy franczyzą. Książka „Kiedy odchodzą…” jest narracją osób dotkniętych samobójstwem. Nierzadko problemy finansowe rodzą różne destrukcyjne myśli. O książce możecie przeczytać na www.kiedyodchodza.pl

Ciąg dalszy nastąpi…